Mijëra të rinj mendojnë vetëm për të studiuar jashtë vendit

i huaj

Për të studiuar jashtë vendit është bërë një mundësi më shumë e studentëve. Jo vetëm që ofron një mori mundësish. Përveç kësaj, këto mundësi janë ekskluzive për vendet e tjera, kështu që shumë përdorues janë të detyruar të udhëtojnë jashtë nëse dëshirojnë të kenë akses në disa veçori.

Sipas Sondazhit Ndërkombëtar të Lëvizjes së Studentëve për vitin 2014, 6,7% e të rinjve midis 18 dhe 34 vjeç kanë shkuar tashmë jashtë vendit në mënyrë që të trajnohen. Jo vetëm kaq, por ata gjithashtu kanë përfunduar arsimin e lartë dhe qëndron jashtë vendit. Nëse nuk do të mjaftonte kjo, më shumë se një milion kanë studiuar gjuhë në vendet e tjera.

L Vendet Studentët më mikpritës Spanjollë janë, mes të tjerash, Mbretëria e Bashkuar, Italia, Franca dhe Gjermania, në atë renditje. Opsioni i parë nuk është i çuditshëm. Në fakt, ka shumë njerëz që udhëtojnë për të punuar dhe qëndruar atje.

Lidhur me kohën që i kushtojnë qëndrimit, shumica e kanë bërë gjatë më shumë se gjashtë muaj. 26,8% kanë qenë ndërmjet tre dhe gjashtë muajve. 11,2% bënë qëndrim më të shkurtër, edhe pse jo më pak i rëndësishëm për këtë. Nuk ka dyshim se të gjithë ata u dhanë atyre një përvojë të madhe, të cilën ata ishin në gjendje ta përdorin më vonë.

Mund të themi se jashtë vendit ndonjëherë është e vetmja mundësi për të ecur përpara. Si në studime, ashtu edhe në punë. oportunidades se ka në vendin tonë për disa specialistë janë të paktë, arsye pse ata janë të detyruar t'i kërkojnë ata në vende të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.