Modulet me më shumë rezultate

Thirrni për Bursat e FPU

Nëse po mendoni të studioni një modul, ka të ngjarë që të përqendroheni tek ata me mundësi më profesionale në mënyrë që të fillojë studimi i tij. Isshtë një mënyrë për të siguruar të ardhmen tuaj para se të filloni të studioni, por ajo që ka rëndësi është se ajo që dëshironi të studioni për të trajnuar në një vend pune është për pëlqimin dhe interesin tuaj.

Nëse zgjidhni një modul për të marrë Trajnim Profesional dhe më vonë e kuptoni që nuk ju pëlqen, do të keni humbur kohë dhe madje para që janë shumë të vlefshme për ju.

Modulet me më shumë rezultate

Në realitet, studimi i moduleve në AFP zakonisht ka më shumë perspektivë karriere dhe më shumë punësim në të ardhmen për studentët e tyre sesa ata që bëjnë një karrierë profesionale. Edhe pse pagat zakonisht janë më të ulëta në varësi të kategorisë së studiuar, realiteti është se nëse i keni Një punë e qëndrueshme vlen të keni studiuar një modul që ju pëlqen dhe që gjithashtu do t'ju japë punë.

Modulet me më shumë rezultate sot janë brenda sektorëve të mëposhtëm:

1- Menaxhimi administrativ. Menaxhimi administrativ po kërkohet shumë kohët e fundit falë daljeve që janë bërë dhe që është e mundur të lihet moduli me punë. Prandaj 'Menaxhimi Administrativ, Dokumentacioni ose Administrata dhe Financat' janë disa nga modulet me kërkesë. Të jesh sekretar ose sekretar administrativ është një nga profesionet me më shumë mundësi për kompanitë.

2- Energjia elektrike dhe mirëmbajtja e automjeteve. Sektorët që lidhen me energjinë elektrike dhe elektronike si dhe mirëmbajtjen e automjeteve gjithashtu kanë mundësi karriere.

3- Sanitar. Modulet që kanë të bëjnë me sektorin e shëndetësisë ose shëndetit social janë shumë të kërkuara, sepse ato gjithashtu kanë mundësi të mira profesionale. Teknikët në Kujdesin Ndihmës të Infermierisë, Teknikët Superiorë në Dietetikë ose Teknikët Superiorë në Dokumentimin dhe Administratën Shëndetësore janë më të kërkuarit.

4- Estetikë dhe parukeri. Këto janë më praktike sesa modulet teorike, por kanë shumë studentë sepse trendet e reja janë gjithmonë në dukje dhe specializimi brenda sektorit është thelbësor për të patur mundësi të mira karriere.

5- Tregtia dhe Marketingu. Modulet që janë brenda sektorit profesional të Tregtisë dhe marketingut janë gjithashtu ndër më të spikaturit për përshëndetjet e tyre profesionale sot.

Mendoni se çfarë ju pëlqen vërtet

Veryshtë shumë e rëndësishme që të përqendroheni mbi të gjitha në një sektor që ju intereson vërtet dhe që plotëson pritjet tuaja profesionale dhe personale. Totalshtë plotësisht e dekurajuar të bëni një modul që nuk ju pëlqen sepse drejtoheni vetëm nga mundësitë profesionale, kjo përfundimisht mund të bëjë që ju ta braktisni atë. Nëse e braktisni atë nuk do të ishte një dështim, ju thjesht do ta kishit kuptuar që kjo nuk është për ju.

Por ju mund ta shmangni këtë duke menduar shumë mirë se çfarë doni të bëni dhe çfarë doni të bëni në të ardhmen. Ju duhet një reflektim mbi këtë çështje në mënyrë që vendimi që merrni të jetë i duhuri dhe që sapo të filloni modulin të ndjeni se ajo që po studioni është me të vërtetë perfekte për ju.

Vetëm se kam më shumë dalje sot nuk do të thotë se kam më shumë dalje nesër

Ju gjithashtu duhet të keni parasysh se shoqëria po luhatet, kështu që mbase ajo që po kërkon më shumë këtë vit në sektorët e punës, mbase vitin e ardhshëm ata nuk do ta kërkojnë aq shumë dhe kur të kalojnë disa vjet ata do ta kërkojnë përsëri. Në këtë kuptim dhe duke ndjekur pikën e mëparshme, nuk duhet të harroni se nëse bëni diçka, ju duhet ta pëlqeni atë, sepse me të vërtetë ndjeni se kjo është ajo që dëshironi të bëni.

të papunët rinisin studimet përmes aftësimit profesional

Mos u udhëzoni vetëm nga listat e mundësive të punës ose nga ato që ju thonë të tjerët, mendo mirë se çfarë dëshiron të bësh me jetën tënde. Dhe nëse vërtet dëshironi të bëni një modul që aktualisht ka mjaft mundësi karriere, atëherë shkëlqyeshëm! Sepse do të studioni diçka që ju pëlqen vërtet dhe më pas do të bëni praktikat dhe në fund të fundit do të jeni në gjendje t'i përkushtoheni asaj që ju pëlqen vërtet.

Nëse po mendoni të studioni një modul, shkoni në qendrat arsimore që mësojnë modulet që ju interesojnë dhe shihni kur hapet periudha e regjistrimit, në mënyrë që të jeni të vëmendshëm ndaj datave më të rëndësishme dhe të jeni në gjendje të bëni të gjitha dokumentet e nevojshme sa më shpejt pasi hapin periudhën e regjistrimit. E ardhmja juaj është në duart tuaja!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.