Sociologjia: mundësi profesionale për t'u marrë parasysh

Sociologjia: mundësi profesionale për t'u marrë parasysh

Përpara se të zgjedhë një diplomë universitare, është e zakonshme që studenti të mësojë për opsionet që ofron në afat të gjatë. Përtej profesionit dhe preferencave personale, është gjithashtu e mundur hulumtoni në mundësitë që paraqet aktualisht një titull. Dua studiojnë sociologji dhe pyesni veten për cilat punë mund të aplikoni në të ardhmen? Në Studimet e Trajnimit ne paraqesim alternativa të ndryshme.

1. Hulumtimi social

Janë të shumta temat që mund të bëhen objekt interesi i një projekti që ka një qasje njerëzore. Shoqëria, sjellja, mënyra e jetesës, tendencat aktuale dhe kultura mund të analizohen nga këndvështrime të ndryshme. Kështu, puna e atyre profesionistëve që fokusohen në fushën e kërkimit është thelbësore për të gjetur përgjigje te pyetjet kyçe. Çdo disiplinë përdor mjetet e veta për të thelluar në objektin e studimit.

Anketa është një nga metodat e përdorura në sociologji. Por vetë sjellja e njeriut mund të analizohet edhe nëpërmjet vëzhgimit. Ekziston një metodë tjetër që lejon marrjen e informacionit gjatë një hetimi të specializuar: intervista. Prandaj, nëse trajnoheni në këtë sektor, mund të dërgoni CV-në dhe letrën tuaj të motivimit në qendrat kërkimore që punësojnë profile të kualifikuara.

2. Bashkëpunim me projekte sociale

Ka shumë shkaqe që mund të zgjojnë interesin e një studenti që studion sociologji dhe sheh një horizont shpresëdhënës. Ju dëshironi të përfshiheni në zhvillimin e programeve që përmirësojnë cilësinë e jetës së një sektori të shoqërisë. Pastaj, mund të bashkojë talentin e tyre, motivimin dhe angazhimin e tyre për një subjekt që punon në fushën sociale. Shumë njerëz bashkëpunojnë vullnetarisht gjatë kohës së lirë me organizata bamirëse. Por është e mundur edhe zhvillimi i një karriere profesionale në këtë kontekst.

3. Shkrimtar dhe folës

Një sociolog gjithashtu mund të ndajë njohuritë e tij me shoqërinë përmes mjeteve të ndryshme të komunikimit. Ndoshta do të bashkëpunoni në një program radiofonik që merret me aktualitetin. Ndoshta ju shkruani artikuj për çështje sociale në revista dhe gazeta. Ndoshta ju botoni libra që zgjojnë interesin e lexuesve që duan të edukohen përmes leximit.

Aktualisht, ka kanale të reja të shikueshmërisë në internet përmes të cilave një profesionist mund të projektojë markën e tij personale si ekspert në sociologji. Një blog cilësor, rrjete sociale ose një faqe interneti janë mjete thelbësore për të rritur shikueshmërinë në internet.

4. Bashkëpunoni me departamentin e burimeve njerëzore

Menaxhimi i talenteve është thelbësor në një projekt biznesi që dëshiron të arrijë versionin e tij më të mirë. Në këtë rast, një biznes kryen një mision të rëndësishëm që drejtohet nga ekipi që e përbën atë. Menaxhimi i talenteve është çelësi për të rritur motivimin, përkushtimin, kreativitetin dhe përfshirjen e secilit bashkëpunëtor. Profesionistët e trajnuar në sociologji mund të kontribuojnë gjithashtu me këndvështrimin e tyre në departamentin e burimeve njerëzore.

Sociologjia: mundësi profesionale për t'u marrë parasysh

5. Puna në fushën e arsimit

Nëse doni të studioni sociologji, reflektoni se cili është motivimi juaj afatgjatë i punës. Në cilin sektor e përfytyroni përmbushjen tuaj të vërtetë si profesionist? Përveç alternativave të përmendura më sipër, ka mundësi të tjera për t'u marrë në konsideratë. Dhe fusha e arsimit është një shembull tjetër i kësaj.. Mbani në mend se edhe njerëz të tjerë duan të trajnohen në këtë sektor. Për shembull, ju mund të bëni tezën tuaj të doktoraturës për t'u specializuar si studiues në një fushë që ngjall interesin tuaj.

Së fundi, mund të specializoheni edhe si konsulent sociologjie për të shoqëruar dhe udhëzuar klientët e tjerë që kërkojnë këtë shërbim. Opsionet janë shumë të shumta, pasi mund të aplikohet edhe për poste në administratën publike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.