Trend i ri: Gjuetia e ftohtë

në profesionin e ri të gjahtarit

Stilist, blerës personal, këshilltar imazhi ... ka disa koncepte dhe profesione rreth modës dhe imazhit personal që, megjithëse tashmë ekzistonin, kanë marrë një rol të veçantë në vitet e fundit. Tani ata po praktikojnë në këtë sektor të gjithë ata njerëz që vendosën të stërviten dhe për të hyrë në një profesion disi të rrezikshëm dhe, me sa duket, pa të ardhme, por që me kalimin e kohës ka provuar se ka hapësirën e vet.

Ashtu si disa kohë më parë shprehja "blerës personal" filloi të dëgjohej si zbulimi më avangardë dhe rinovues në modë, sot - ne ju parashikojmë - anglicizmi i fundit që ngjitet në pozicione është  Coolhunting dhe kjo (natyrisht) na vjen e trashëguar nga SH.B.A. Kjo fjalë i përgjigjet përkthimit të «gjueti prirjesh«, Dhe nënkupton veprimtarinë e synuar zbuloni tendencat e reja dhe mode para se ato të materializohen në tregun tuaj.

El Gjahtar i ftohte është profesionist në ballë të këtij profesioni të ri dhe origjinal që ka lindur nga nevoja për të të hetojë plotësisht zakonet e konsumatorit dhe t'i përgjigjeni shumë më herët një kërkese të mundshme. Në fillim u aplikua tërësisht në modë. Nëse kompanitë e modës (stilistë, stilistë, stilistë, ...) do të kishin njohuri, ata mund të parashikonin konkurrentët e tyre dhe do të kishin më shumë kohë për të pozicionuar trendet dhe markat e tyre, e cila është bërë maksimumi i coolhunting. Një e mirë gjahtar i ftohte duhet të jetë një person me një të madh kapaciteti për analizë dhe vizionin e tregut, mos kini frikë nga sfidat, posedoni solide njohuritë e marketingut dhe mbajnë, sigurisht, të vetëdijshëm për trendet e kaluara dhe të tanishme, si një mjet për të analizuar ciklet e konsumit, përveç që është një studiues i palodhur.

Coolhunting


Siç do të nxirrni, coolhunting Kjo nuk do të vlente vetëm për modën, por për botën e biznesit në përgjithësi, dhe për çdo sektor, markë apo aktivitet, pra mundësitë e karrierës do të ishin të pafundme.

Un Kursi i qetësisë Zakonisht zgjat ndërmjet 3 dhe 4 muaj, në varësi të qendrës që e zhvillon dhe përfshihet në kategorinë e diploma pasuniversitare dhe master. Në Spanjë mësohet, për shembull, nga Instituti Evropian i Dizajnit, si në Madrid ashtu edhe në Barcelonë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.