Bullizmi po shkakton një mori traumash

Ngacmimi

Fjalët ngacmimi ato janë bërë shumë të njohura vitet e fundit. Më parë, studentët vështirë se e merrnin këtë lloj situate për shkak të disiplinës që mësohej në qendrat arsimore. Sidoqoftë, duket se gjithçka ka ndryshuar dhe se tani më shumë se kurrë ata janë të ekspozuar ndaj shumë rreziqeve.

Bullizmi është bërë një nga probleme me serioze. Nuk është për më pak, pasi fakti që fëmijët po ngacmohen ditë pas dite po shkakton një mori problemesh në të ardhmen. Nga trauma në vrasje. Nuk është e çuditshme të shohësh disa nga mizoritë që bëjnë shumë fëmijë, të ngacmuar çdo ditë. Fatkeqësisht, në këto raste zakonisht ka një rezultat fatal që më vonë është për të ardhur keq për dhjetëra familje.

Nuk ka dyshim se problemi duhet vendosen urgjentisht Trauma që po shkakton ngacmimi po shkakton që të rriturit të kenë në vetvete një seri frike dhe frike që po i prekin ata në jetën e tyre të përditshme. Dhe kjo, sigurisht, ka edhe pasojat e veta në shoqëri.

Sipas mendimit tonë, mënyra ideale për të shmangur ngacmimin do të ishte të ofronim një më të mirë arsim fëmijët, duke kontrolluar disa nga veprimet që kryejnë në jetën e tyre të përditshme dhe duke korrigjuar ato gjëra që nuk janë në rregull. As nuk do të dëmtonte sigurimi i arsimimit dhe mbështetjes së re për prindërit, ata që janë përgjegjës për mësimin e fëmijëve.

Nëse lihet pa u kontrolluar, ngacmimi mund të ketë pasoja të tmerrshme. Po ashtu, më mirë i sigurt se sa keq.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.