Njerëzit nuk duan më të studiojnë për të qenë nëpunës civil

Zyrtare

Disa vjet më parë, bëhu zyrtare dukej si diçka e mrekullueshme. Një punë që jo vetëm garanton vazhdimësi, por edhe mundësinë e fitimit të një page të mirë pa pasur nevojë të rrezikosh shumë. Por kriza ka ndryshuar shumë gjëra. Dhe sigurisht ekziston fakti i dëshirës ose jo për të studiuar për të hyrë në një pozicion publik.

Më parë, të studionit për një ose dy vjet dhe pastaj të hyje në bankën përkatëse të punës gjithashtu nënkuptonte, të paktën, se do të punonit. Tani kjo nuk është më rasti. Ju studioni, kaloni provimet dhe hyni në një treg pune nga i cili nuk mund të zgjidheni kurrë. E gjitha varet nga vendet që quhen. Dhe kjo ka bërë që shumë njerëz të vendosin mos e humbni kohën tuaj në diçka që mund të mos u sigurojë atyre as mundësi të reja pune.

Nuk janë të paktë njerëzit që kanë vendosur luaje e sigurt, gjë që do t'u japë atyre vërtet punë. Ata studiojnë mirë, marrin një diplomë të caktuar dhe më pas hyjnë në tregun e punës. Shtë e qartë se në varësi të sektorit ata do të kenë një ose një mundësi tjetër, por e vërteta është se me trajnim të mirë, dhe në vendet e duhura, ofertat do të bien shi. Më shumë se gjithçka sepse vetë kompanitë janë të interesuara.

Njerëzit tashmë nuk dëshiron të studiojë të jenë nëpunës civilë sepse kjo nuk garanton që ata do të shkojnë në punë. Tani, ajo që ata po bëjnë është të investojnë kohën e tyre në diçka që do t'u japë atyre rezultate reale. Diçka krejt normale, nga rruga.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.