Përfitimet e përkatësisë në një komunitet të të mësuarit

Mësoni gjermanisht: arsyet për të studiuar këtë gjuhë

Një komunitet i të mësuarit mund të përqendrohet në fusha të ndryshme dhe kjo do të varet nga ajo që dëshironi të mësoni nëse doni të bashkoheni në një komunitet mësimi ose në një tjetër. Një komunitet i të mësuarit është saktësisht një projekt i hartuar nga njerëzit ku kryhen veprime të drejtuara edukative ku qëllimi kryesor është transformimi arsimor dhe shoqëror.

Një komunitet i të mësuarit ndjek një model arsimor që do të jetë në përputhje me faktorët e të mësuarit të shoqërisë. Në një komunitet të të mësuarit, pjesëmarrja e anëtarëve të komunitetit është thelbësore. Një person mund të marrë pjesë në një komunitet të të mësuarit drejtpërdrejt ose indirekt dhe mund të ndikojë në të mësuarit dhe zhvillimin e të gjithë studentëve.

Ka komunitete për të mësuar në të gjithë botën dhe mund të jenë për të gjitha moshat, për të përmirësuar jo vetëm suksesin akademik të studentëve, por edhe për të përmirësuar bashkëjetesën e njerëzve.

Komunitetet e të nxënit

Komunitetet e të Nxënit mund të lehtësojnë kalimin akademik që të gjithë studentët bëjnë kur fillojnë klasat e kolegjit. Në një universitet, për shembull, një komunitet i të mësuarit ka qasje te anëtarët e fakultetit që punojnë si komunitet. Mund të bëhen lidhje me mësuesit dhe studentët për të ndihmuar në përmirësimin e një rrjeti aktual dhe të ardhshëm. 

Studentët të cilët vendosin të jenë pjesë e një komuniteti të të mësuarit kanë tendencë të kenë nota më të mira sepse ata janë të përfshirë në mënyrë aktive dhe shoqërore në mësimin që po zhvillojnë. Njihen shumë njerëz që janë të interesuar për të njëjtin mësim si ju, duke zgjeruar një rreth kontaktesh që mund të jenë shumë të dobishëm jo vetëm për të mësuar, por edhe për të ardhmen. Ka më shumë motivim drejt të mësuarit kur ka më shumë njerëz të interesuar për të.

Nëse jeni të interesuar të jeni pjesë e një komuniteti të të mësuarit, është shumë e rëndësishme që së pari të mendoni nëse ai komunitet i të mësuarit vërtet i plotëson shqetësimet tuaja intelektuale. Kjo është shumë e rëndësishme sepse studentët që duan t'i përkasin një komuniteti mësimi mund të ketë privilegje brenda komunitetit arsimor.

Përfitimet e bashkimit me një komunitet të të mësuarit

Pjesëmarrja në një komunitet të të mësuarit ofron një numër përfitimesh, të gjitha këto ndihmojnë në promovimin e suksesit akademik dhe shoqëror. Si me çdo komunitet, ajo që do të merrni nga ajo do të varet kryesisht nga ajo që vendosni në të. Përfitimet e të qenit pjesë e një komuniteti të të mësuarit (ose edhe të jetuarit në një) përfshijnë:

 • Motivim më i madh drejt të mësuarit
 • Rritja e kontakteve aktuale dhe të ardhshme
 • Mundësi më të mira akademike, sociale dhe të punës
 • Përmirësoni lidhjen me komunitetin e studimit
 • Pjesëmarrje më e madhe në të mësuar
 • Të mësuarit aktiv
 • Kënaqësi më e madhe personale dhe akademike
 • Suksesi akademik
 • Përvojë shumë pozitive akademike dhe shoqërore
 • Mësuesit u angazhuan për të ndihmuar studentët e tyre
 • Takoni më shumë njerëz dhe krijoni më shumë miq me interes

Komunitetet e të Mësuarit Sot

Komunitetet e sotme të të mësuarit nuk gjenden vetëm në universitete ose rezidenca universitare. Aktualisht, ka komunitete të të mësuarit përmes Internetit në platformat arsimore, në të cilat mund të bëni pjesë dhe të jeni anëtar. Por është gjithashtu e mundur që t'i përkasësh komuniteteve arsimore që ekzistojnë në Facebook ose në rrjetet sociale, megjithëse këto komunitete priren të jenë më pak formuese dhe më sociale, domethënë të takojnë njerëz me interesa të ngjashëm sesa të mësojnë seriozisht.

Nëse doni të bëheni pjesë e një komuniteti të të mësuarit, do të keni mundësi të shkëlqyera për të zhvilluar aftësi që përndryshe nuk mund t'i merrni. TEPër më tepër, ju do të keni mundësinë të mësoni të punoni si ekip dhe të jeni një partner i mirë mbështetës, si dhe të merrni ndihmë shtesë nga pjesa tjetër e anëtarëve të komunitetit arsimor të cilit ju i përkisni.

Sikur të mos mjaftonte, komunitetet mësimore kryejnë aktivitete dhe projekte që kanë të bëjnë me interesat tuaja, diçka që padyshim do të jetë pozitive për të inkurajuar motivimin tuaj dhe për të rritur kontaktet. Pa dyshim, përkatësia në një komunitet të të mësuarit janë të gjitha avantazhe, prandaj mos hezitoni të kërkoni atë që i përshtatet më mirë interesave tuaja intelektuale. Në disa komunitete duhet të paguhet një kontribut i vogël, por në të tjerët nuk është e nevojshme, vendosni se cila ju intereson më shumë!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.