Përfitoni nga ekskursionet

Ekskursion

Kohë pas kohe, shkollat ​​dhe universitetet mblidhen ekskursione falë të cilave kemi mundësinë të udhëtojmë në vende të tjera, të vizitojmë muzeume apo edhe të shohim se si punojnë kompani të lidhura me sektorin në të cilin jemi të përfshirë. Pavarësisht nga qëllimi, qëllimi ynë është thelbësor: të përfitojmë sa më shumë nga këto dalje, pasi prej tyre mund të nxjerrim disa përfundime shumë interesante.

Ekskursionet nuk janë asgjë tjetër veçse aktivitetet që do të na lejojë të mësojmë gjëra të reja, por në një mënyrë tjetër: të vizitojmë zonat që na interesojnë. Aty qëndron tërheqja e saj kryesore, pasi ne mund të hedhim një vështrim në aspektet që në shumë raste do të na duken krejtësisht të reja.

Sigurisht, nuk ka ekskursione çdo ditë. Në të njëjtin vit shkollor, ne mund të bëjmë tre ose katër. Mjaftueshem per Mësoni gjëra të reja, por pa ndryshuar ritmin e orëve. Sidoqoftë, ne ju inkurajojmë t'u tregoni mësuesve për vizitën në faqet e caktuara. Nëse e gjykojnë të përshtatshme, ato madje do t'ju ndihmojnë të shihni zonën në thellësi më të madhe.

Për t'ju dhënë një ide, ne kemi bërë ekskursione në monumente, vende me interes, tregje apo edhe ekspozita që qëndronin për një kohë të kufizuar. Ne madje mund të përcaktojmë disa vende si shumë qesharak, por edhe ata na mësuan diçka.

Përfitimi i ekskursioneve është shumë i lehtë. Thjesht duhet të përqendrohemi pak në atë që po shohim dhe në atë që ata po na shpjegojnë. Dhe ne jemi të sigurt që më pas do të jeni në gjendje të aplikoni të gjitha njohuri në provimet që ju jepen në klasë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.