Përshtatja, një hap më shumë drejt notave të mira

Adaptim

Të gjithëve na ka ndodhur që kur mbërrijmë si studentë të rinj në një qendër arsimore të duket se e bëjmë kaq totalisht të çorientuar. Diçka krejt normale, sepse ne nuk jemi akoma në gjendje të mjaftueshme ose të adaptuar. Ju tashmë e dini që për të marrë nota të mira është gjithashtu e nevojshme që të jemi plotësisht të rehatshëm në klasa. Dhe në rast se jemi të ri, do të jetë gjithashtu e nevojshme të kryhet adaptim në pozicionin tonë aktual të studimit.

Përshtatja në klasën e re është diçka që ajo ndryshon nga studenti në student. Disa, për shembull, do të përshtaten mirë dhe në vetëm disa orë. Sidoqoftë, të tjerëve do t'u duhet shumë më shumë kohë në mënyrë që të ndihen mirë me shokët e tyre të rinj. Si mund ta lehtësojmë procesin? E gjitha varet nga vendi ku jemi.

Një nga hapat e parë zakonisht merret nga vetë mësuesit, lehtësimin e komunikimit midis studentit të ri dhe pjesës tjetër të klasës. Atëherë do të jetë e nevojshme vetëm që ai të përshtatet me situatën e re duke biseduar me shokët e tij të klasës, duke ndarë aktivitete dhe madje edhe duke qëndruar pas klasës. Sa më shumë përpjekje të ketë, aq më mirë do të merren rezultate.

Përndryshe, procesi i përshtatjes duhet të zgjasë vetëm disa ditë. Jemi të sigurt se me pak “guxim” studenti do do të integrohen deri në përsosmëri. Dhe duke qenë në një vend të mirë, besimi juaj do të rritet dhe cilësia e shënimeve tuaja do të përmirësohet. Nuk do të ishte e çuditshme që fëmija të përmirësonte rezultatet duke u ndjerë më rehat në qendrën e re sesa në qendrën e mëparshme. Shikoni, me siguri që shihni një situatë të tillë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.