Parandaloni dështimin e shkollës nga shtëpia

Parandaloni dështimin e shkollës nga shtëpia
Dëshira për dije, dashuria për të lexuar dhe kurioziteti janë përbërës që mund të ushqehen në shtëpi. Si të parandaloni dështimi i shkollës nga shtepia? Në Trajnim dhe Studime ne ndajmë disa ide.

1. Mbani komunikim të rregullt me ​​qendrën

Prindërit mund të përfshihen për të mbajtur një komunikim të ngushtë me profesionistët që punojnë në qendrën akademike. Ky dialog ka një ndikim pozitiv tek vetë studenti. Mbani në mend se të dy aeroplanët janë vazhdimisht të ndërlidhur. Për shembull, përkeqësimi i performancës shkollore mund të lidhet me një situatë në familje.

2. Merrni pjesë në shkollat ​​e prindërve

Fëmijët fillojnë një udhëtim mësimi dhe zbulimi gjatë fëmijërisë, një udhëtim që vazhdon gjatë gjithë jetës. Prandaj, baballarët dhe nënat mund të luajnë edhe rolin e nxënësve. Nga ky këndvështrim, ata fitojnë burime, aftësi, njohuri, kompetenca dhe mjete të reja. Pjesëmarrja në seminare edukative për baballarët dhe nënat është një përvojë që duhet mbajtur parasysh. Një trajnim praktik për të edukuar me inteligjencë emocionale.

3. Promovoni përforcimin pozitiv të fokusuar në përpjekje

Rezultati i një provimi tregon një vlerësim konkret. Por përforcimi pozitiv nuk duhet të fokusohet vetëm në rezultate. Përpjekja në vetvete meriton njohje. Ndoshta një personi i duhet më shumë kohë për të arritur një qëllim. Por ju mund të ndjeni shoqërimin dhe afërsinë e njerëzve tuaj të dashur.

4. Promovoni takimin me librat në shtëpi

Si të zgjojmë dashurinë për leximin në fëmijëri dhe adoleshencë? Është e përshtatshme të frymëzoni përmes shembullit tuaj të përditshëm. Ata baballarë dhe nëna që ushqejnë zakonin e leximit tregojnë një pasqyrë në të cilën fëmijët e tyre mund të shikojnë veten e tyre. Në të njëjtën mënyrë, këshillohet të rritet roli i Librat përtej zonës së studimit. Mund të jenë edhe në dhomën e ndenjes.

Është pozitive promovimi i kontaktit me kulturën në shprehjet e saj të ndryshme artistike: kinema, fotografi, art, muzikë, teatër...

5. Kërkoni zgjidhje

Dështimi në shkollë nuk materializohet menjëherë, por mund të tregojë një proces. Për këtë arsye, këshillohet që të thelloheni në situatën për të kuptuar se çfarë po ndodh. Dhe, gjithashtu, për të vlerësuar alternativa të ndryshme mbështetëse.

Për shembull, studenti mund të ketë nevojë për klasa shtesë për të përmirësuar notat e tij në një lëndë. Ndoshta ju duhet të mësoni zakonet e studimit për të sjellë një ndryshim pozitiv në rutinën akademike. Mund t'ju duhet të përdorni teknika të reja studimi.

Ndonjëherë, përkeqësimi i rezultateve akademike ndikon në vetëvlerësimin e studentit. Niveli i tyre i vetëbesimit dobësohet dhe ata parashikojnë negativisht atë që do të ndodhë në një provim të ardhshëm. Prandaj, mbështetja e një psikologu të specializuar mund të jetë kyç.

Parandaloni dështimin e shkollës nga shtëpia

6. Shoqëroni në kërkimin e një profesioni

Kur një person studion një temë që i pëlqen, ai ndihet më i motivuar sesa kur thellohet në përmbajtje që e mërzit. Kërkimi i një profesioni është pjesë e introspeksionit dhe vetënjohjes. Por njeriu nuk është i vetëm në zbulimin e asaj që ka të bëjë me veten e tij. eshte e mundur i jepni një emër profesionit personal nëpërmjet ndihmës dhe mbështetjes së mësuesve dhe familjes. Është e përshtatshme të mos i vendosësh djalit pritshmërinë që ai t'i drejtojë hapat e tij në një drejtim të caktuar. Ajo duhet të jetë në gjendje të zhvillohet në liri për të zbuluar misionin e saj.

Prandaj, parandalimi i dështimit të shkollës nga shtëpia është një objektiv i domosdoshëm. Prindërit dhe mësuesit, nga ana tjetër, mund të veprojnë si një ekip i përkryer i bashkuar. Prandaj, është e rëndësishme të ruani komunikim të rregullt përmes kanaleve të ndryshme në dispozicion. Edhe pse mund të jetë gjithashtu e nevojshme të kërkoni ndihmë të specializuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.