Pesë gabime në zgjedhjen e një masteri

Pesë gabime të zakonshme kur zgjedhni një diplomë master

Zgjedhja e një diplome master është shumë e rëndësishme për ata studentë që zgjerojnë trajnimin e tyre me këtë program të zgjedhur. Një qenie njerëzore mund të reflektojë në vendimet e tij nga përvoja e tij post-hoc. Për shembull, për të njëjtën arsye disa të rritur që nuk studiuan në rininë e tyre vendosin të kthehen në klasë.

Cilat gabime mund të kushtëzojnë zgjedhja e një masteri? Kur mbetet shumë pak kohë për kthimin në rutinë, ne reflektojmë për këtë çështje akademike.

1. Jepni më shumë rëndësi titullit sesa mësimit

Padyshim, titulli është pasoja logjike e një rezultati akademik. Sidoqoftë, kur zgjedh një diplomë master është gabim t'i japësh më shumë rëndësi vetë diplomës sesa njohurive të marra gjatë këtij procesi. titull përshkruan qëllimin, përkundrazi, të mësuarit përshkruan procesin.

2. Mos shpenzimi i kohës së mjaftueshme për të informuar veten

Informacioni ju ndihmon të merrni vendimin më të mirë ndërsa zgjeroni kornizën tuaj të opsioneve përmes kësaj reference. Ju mund të konsultoheni me informacione në lidhje me programe të ndryshme master, karakteristikat e shkollave të ndryshme të biznesit, ekip profesional i cili jep mësime në atë gradë master, mundësitë profesionale të ofruara nga një diplomë, përmendjet ose njohjet që një qendër trajnimi ka marrë ... Prandaj, ky trajnim është thelbësor për të marrë vendimin më të mirë për këtë temë.

3. Merrni vendimin duke i dhënë përparësi një aspekti

Shtë e qartë se kur merrni vendimin për të studiuar një master, ka gjithmonë një aspekt që është një përparësi për ju. Për shembull, dëshira për të marrë trajnim në internet.

Sidoqoftë, duke iu bashkuar kësaj pike me atë të mëparshme, këshillohet të merrni vendimin e një diplome master nga vlerësimi i pikave të ndryshme që ju ofrojnë një pasqyrë të përgjithshme. Nga kjo pikëpamje ju mund të bëni një vlerësim se cili është propozimi që ju motivon më shumë.

Për shembull, metodologjia, ekspertët që bashkëpunojnë me programin, prestigji i qendrës së trajnimit, referencat e mëparshme të asaj diplome master, kostoja e shkollimit, të ndryshme opcionet e pagos, objektivat që dëshironi të arrini nga kjo kohë studimi ...

Zgjedhja e një masteri

4. Mos marrja parasysh e qëllimit tuaj

Nëse vendosni të studioni një master, nuk duhet të harroni se cili është qëllimi juaj. Kjo është, cili është qëllimi juaj. Në këtë mënyrë, diploma master më e mirë është ajo që ju ndihmon të arrini atje përmes forcës së dijes.

Askush nuk mund ta vendosë këtë pyetje për ju. Diskutimi rreth objektivit është plotësisht personal. Por është një gabim të neglizhosh këtë përbërës të introspeksionit për të përqendruar vëmendjen në pjesën e jashtme të pyetjes së informacionit.

Ju mund të merrni këshilla dhe këshilla nga njerëz të tjerë. Në fakt, kjo përvojë mund të jetë shumë pozitive. Por vendimi për atë master për të studiuar është i juaji. Dhe qëllimi juaj gjithashtu. Kjo është arsyeja pse introspeksioni është kaq i rëndësishëm.

5. Injorimi i momentit

Mund të ndodhë që përtej dëshirës tuaj për të studiuar një master, ju nuk gjeni një mundësi që e doni vërtet në këtë kohë. Në atë rast, është gabim të zgjedhësh një opsion pa u bindur vërtet për propozimin përfundimtar. Mund të jetë gjithashtu një gabim kohor të zgjidhni një diplomë master pa marrë parasysh situatën tuaj të jetës.

Kjo kohë e studimit kontekstualizohet në vetë situatën e jetës. Për këtë arsye, është aq e rëndësishme sa që vetë protagonisti merr parasysh cilat janë rrethanat e tij në këtë kohë të jetës. A keni kohë në dispozicion për të marrë master dhe për tu përfshirë në këtë proces?

Prandaj, nëse doni të zgjidhni një master për të zgjeruar trajnimin tuaj dhe për të plotësuar programin tuaj, ju mund të shmangni këto gabime të mundshme që janë kaq të shpeshta.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.