Pesë këshilla për studimin e ilustrimit

Pesë këshilla për studimin e ilustrimit

Një nga vendimet më domethënëse që një student merr është specialiteti i një trajnimi që drejton hapat e tyre profesionalë në një drejtim specifik brenda tregut të punës. Dëshironi të studioni ilustrim? Në Trajnim dhe Studime ne rendisim pesë faktorë pozitivë për të ndërmarrë këtë përvojë.

1. Profesioni profesional

Vendimi për të studiuar një karrierë gjithmonë sjell lumturi më të madhe për ata studentë që kontekstualizojnë këtë zgjedhje në përputhje me lumturinë e tyre. Kjo është, një student profesional është ai që vizualizon veten duke udhëhequr një karrierë në këtë specialitet dhe ndihet i lumtur që është në gjendje të zhvillohet në këtë kontakt të përhershëm me artin.

Për të sqaruar çdo dyshim, studenti mund të flasë me mësuesit të cilët mund t'i udhëzojnë ata në këtë vendim. Ju gjithashtu mund të konsideroni mundësinë e marrjes së një kursi të shkurtër ilustrimi për të kuptuar më mirë këtë temë dhe për të zbuluar veten në këtë skenar.

La profesion Veryshtë shumë e rëndësishme të rritet motivimi përballë vështirësive të mundshme që protagonisti sheh në horizontin e këtij projekti personal. Për shembull, personi mund të ketë besimin se ky është një sektor i vështirë, nga këndvështrimi i gjetjes së një pune ose zhvillimit të një karriere të qëndrueshme.

Vështirësitë fitojnë një vizion të ri kur protagonisti dëgjon zërin e thirrjes së tij që është kaq domethënës në lidhje me projektin e tij të jetës.

2. Portofol i krijimeve personale

Kreativiteti është një nga shenjat e një artisti krijues i cili shpreh këndvështrimin e tij përmes gjuhës së ilustrimit. Ju jo vetëm që mund të keni një portofol kur jeni profesionist dhe ofroni shërbimet tuaja të pavarura për klientë të ndryshëm. Nëse interesi juaj për këtë temë ka qenë me ju për një kohë, ka të ngjarë që të keni disa projekte që mund t'i gruponi në një portofol.

3. Libra ilustrues

Nxënësi mund të zgjerojë trajnimin e tij në klasë me kontakte të shpeshta me libra për këtë temë. Prandaj, ju mund të jeni të vëmendshëm ndaj lajmeve të tregut botues përmes katalogut të librarive të ndryshme dhe konsultimit të librave në bibliotekë. Të jesh në gjendje të mësosh nga artistë të tjerë të ndihmon të pasurosh perspektivën tënde duke mësuar nga ky shembull. Për shembull, ju mund të zbuloni emra të rinj që admironi për punën e tyre.

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të shtoni planin kulturor të vizitës në ekspozitat e ilustrimit në ato galeri që u japin këtë rëndësi në agjendën e tyre krijimeve nga artistë që shquhen për talentin e tyre në këtë specialitet. Ky kontakt i shpeshtë me kulturën mund t'ju ndihmojë gjithashtu të përcaktoni stilin tuaj. Një aspekt shumë i rëndësishëm në lidhje me diferencimin dhe krijimin e një propozimi vlere.

Klasat e ilustrimit

4. stërvitje

Kontrolloni me kujdes propozime të ndryshme trajnimi për të bërë zgjedhjen tuaj përfundimtare. Përveç talentit tuaj, kualifikimi i marrë përforcon kurrikulën tuaj me njohjen e trajnimit të mësuar. Isshtë e vërtetë që puna e një ilustruesi është letra juaj më e mirë e motivimit. Por ky informacion është më shumë profesional kur mbështetet nga një diplomë.

Përmes trajnimit, përvojës praktike si ilustrues dhe kontaktit me plane kulturore të specializuara në këtë temë, ju mund të formoni zërin tuaj si autor.

5. Markë personale

Teknologjitë e reja ofrojnë burime të reja për projeksion profesional për ata ilustrues që investojnë në vetvete quajtur personalisht duke përdorur mjete të ndryshme, për shembull, një faqe në internet.

Prandaj, studimi i ilustrimit është një projekt që motivon shumë studentë krijues të cilët parashikojnë të ardhmen e tyre në kontakt me këtë shprehje artistike. Dhe çfarë këshille udhëzuese do të donit t'i jepnit një studenti që dëshiron të punojë si një ilustrues afatshkurtër?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.