Pesë objektiva alternative për përfundimin e një masteri

Pesë objektiva alternative për përfundimin e një masteri

Studimi i një masteri është një nga qëllimet e zakonshme në një nivel profesional. Shumë profesionistë i vlerësojnë përparësitë e kësaj shkalle si një mundësi për të përmirësuar ato sukses profesional. E megjithatë, edhe pse studimi i një masteri është një zgjedhje e mundshme, nuk është e vetmja alternativë e mundshme.

Në fakt, rekomandohet që të analizoni alternativa të ndryshme para se të zgjidhni projektin tuaj përfundimtar pasi, nga referenca e krahasimit, do të jeni në gjendje të vlerësoni planin që dëshironi të bëni. Në Trajnim dhe Studime ne ndajmë pesë objektiva alternative për realizimin e një mjeshtër.

1. Studioni një karrierë të dytë

Kjo është një nga opsionet e mundshme për ata që duan të luftojnë për profesionin e tyre të vërtetë pas përfundimit të një karriere të parë që nuk i përmbushi vërtet pritjet e tyre. Kjo ide gjithashtu mund t'ju interesojë nëse doni të zgjeroni trajnimin tuaj me një diplomë që plotëson atë të mëparshme.

Në këtë mënyrë, ju mund të përmirësoni tuajin rezyme dhe ta diferencojë atë nga kandidatët e tjerë në proceset e përzgjedhjes. Kur studioni këtë karrierë të dytë, përpiquni të vendosni këtë qëllim më afatgjatë nëse doni të pajtoni këtë profesion me punën tuaj.

2. Trajnimi profesional

Trajnimi profesional përgatit profesionistë të specializuar për të mësuar një zanat. Përveç kësaj, gjatë kësaj performance të Formimi profesional, studenti kryen gjithashtu një praktikë që i jep përvojë në tregun e punës. Në atë rast, zgjidhni modulin që dëshironi të bëni në këtë fazë të jetës tuaj.

3. Kurse Mooc

Aktualisht, ju keni mundësinë për të hyrë në një gamë të gjerë kursesh të zhvilluara nga universitete prestigjioze të ndara në platformat që ofrojnë trajnim i hapur. Qëndrueshmëria në realizimin e këtij lloji të kurseve ju jep mundësinë e zgjerimit të njohurive tuaja me burime, aftësi, kompetenca dhe njohuri të reja.

Një nga avantazhet e këtij lloji të trajnimit është se është falas. Plus, ju mund të vazhdoni të avanconi qëllimin tuaj të trajnimit me ritmin tuaj kudo që të jeni.

4. Një vit i shtunë

Ndoshta ju doni të bëni një pushim në karrierën tuaj profesionale, megjithatë, ideja e një viti të shtunë bëhet marramendje kur kjo mundësi lidhet me pasiguri Të së ardhmes. E megjithatë, ky boshllëk viti mund të jetë shumë pasurues në nivelin personal për ata që fitojnë përvoja të reja dhe perspektiva të reja nga kjo kohë e përqendruar tek vetja.

Për më tepër, është gjithashtu e mundur të kufizohet kjo kohë për ta bërë atë më të shkurtër. Secili person ka rrugën e tij në të gjitha sferat e jetës. Dhe një e shtunë, ndonjëherë, është një frymëzim për dikë që dëshiron të marrë një vendim të rëndësishëm.

Si ta ktheni një hobi në një profesion

5. Kthejeni një hobi në një profesion

Dëshira për të qenë i lumtur në punë është një nga më të rëndësishmet në nivelin personal. Dreamndrra e shumë njerëzve është që ta kthejnë një hobi në një empleo. Çfarë mund të bëni për të arritur këtë qëllim në jetën tuaj? Përcaktimi i një plani veprimi që çon në këtë qëllim është një shembull i një qëllimi të mundshëm. Një proces trainimi gjithashtu mund t'ju japë një mundësi për vetë-njohuri për të planifikuar këtë fazë të jetës tuaj.

Këto janë disa nga planet alternative për të përfunduar një master: studimi i një karriere të dytë, fillimi i një moduli të formimit profesional, marrja e kurseve MOOC, marrja e një viti boshllëku ose kthimi i një hobi në një profesion janë vetëm disa nga idetë e shumta që mund të përfundoni me listën tuaj të opsioneve. Cili është projekti në të cilin do të dëshironit të përfshiheshit në një periudhë afatshkurtër në këtë pikë të jetës tuaj? Në fund, kur merrni një vendim alternativ për një master, mbani në mend se cili është qëllimi juaj realist për të arritur.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.