Studimi i planifikimit të kohës

Shtë e rëndësishme të planifikoni mirë studimin

Planifikimi i kohës së studimit e bën më të lehtë mësimin. Të mësuarit në një mënyrë produktive do të jetë gjithmonë një garanci e suksesit në arritjen e objektivave në çdo kontekst arsimor. Ky caktim është gjithashtu thelbësor gjatë një kundërshtimi.

Pra, nëse doni të mësoni të organizoni studimet tuaja në mënyrën më të mirë të mundshme, atëherë ne do t'ju shpjegojmë se si mund t'i arrini ato.

Cila është organizata në studim?

Një zakon që nxënësi ushtron përmes kësaj sjellje proaktive. Studenti arrin objektiva të ndryshëm arsimorë në çdo lëndë. Epo, ju duhet të përgatiteni për të arritur secilin qëllim. Dhe kjo aftësi organizative ofron një mënyrë praktike për ta çuar procesin përpara. Studenti harton një plan veprimi që tregon një parashikim të detyrave që kontekstualizohet në mënyrë të përsosur në kalendar.

Çdo veprim prodhon një pasojë në mjedisin akademik. Kur planifikimi integrohet në rutinën e studentit, rezultatet përmirësohen. Përkundrazi, kur improvizimi është i shpeshtë në këtë proces, rreziku që studenti të arrijë ditët para provimit pa e shqyrtuar përmbajtjen rritet.

Si të organizojmë kohën e studimit dhe të punës?

Ju mund të planifikoni studimin për të marrë rezultate

Menaxhimi i kohës është edhe më kompleks kur një person studion dhe punon. Sidoqoftë, shembulli i atyre që e kanë jetuar këtë përvojë tregon se gjëja më e rëndësishme nuk janë vetë orët, por t'i përdorin ato në mënyrë efektive. Si të organizoni kohën e studimit nëse punoni?

 • Shikoni për pajtueshmërinë midis të dy planeve të jetës tuaj. Një punë në fundjavë, të cilën e gjeni përmes bankës së punës në universitet, mund të plotësohet duke ndjekur klasat. Në mënyrë të ngjashme, nëse punoni me kohë të plotë, mund të preferoni të ndiqni një diplomë në internet në një qendër të specializuar. Nga ana tjetër, trajnimi i përzier është një modalitet për t'u marrë parasysh.
 • Vendosni një rend të përparësive. Koha është e kufizuar dhe, në këtë fazë, puna dhe studimi zënë një vend të rëndësishëm në jetën tuaj. Ju gjithashtu duhet të pushoni dhe të shijoni kohën tuaj të lirë. Sidoqoftë, duke vendosur një rend realist të përparësive, mund të arrini në përfundimin se tani duhet të vendosni një aspekt të caktuar në plan të dytë për t'u përqëndruar më shumë në studimet tuaja.
 • Pyesni shokët e tjerë të klasës për shënime nëse nuk mund të merrni pjesë në klasë. Kjo është diçka që ndonjëherë ndodh kur një person punon dhe studion në të njëjtën kohë.
 • Vendosni qëllime realiste të përshtatura për rrethanat tuaja. Mund t'ju duhet më shumë kohë për të kaluar një kurs në kolegj. E rëndësishme është të ecni përpara: qëndroni të përqendruar në qëllimet tuaja dhe regjistrohuni në më pak lëndë nëse është e nevojshme.
 • Ulni kohën që kaloni në TV, celular ose teknologji. Minutat që fitoni mund t'i investoni në studime ose në çështje të tjera.
 • Organizoni hapësirën tuaj të studimit. Dekoroni një ambient të rehatshëm me një tavolinë të vendosur në një dhomë të ndriçuar mirë. Shtoni mobilje magazinimi për të organizuar libra, shënime dhe të gjitha materialet. Vetë organizimi i kohës është shprehje e rregullit. Epo, ky urdhër merr formë vizuale përmes dekorimit të një ambienti shumë komod.

Si të organizojmë kohën e studimit në universitet?

Tjetra, në Trajnim dhe Studime ju japim gjashtë këshilla që mund të shërbejnë si udhëzues:

 • Organizimi i orarit të studimit. Mundohuni të ruani qëndrueshmërinë në vijimin e klasës. Por, përveç kësaj, bëni një kalendar me kohën e nevojshme për të rishikuar secilën temë. Kaloni më shumë orë në temat që janë më komplekse për ju.
 • Teknikat e studimit, planifikimi dhe shpërndarja e kohës. Për shembull, përdorni një axhendë për të shkruar informacionin më të rëndësishëm nga rutina juaj akademike. Në të njëjtën mënyrë, përdorni teknikat e studimit për të mësuar më lehtë përmbajtjen: nënvizimin, skicën, përmbledhjen, rregullat mnemonike, hartat e koncepteve dhe kartat flash janë mjete praktike.
 • Qëllimet javore. Një nga gabimet e zakonshme është shtyrja për një herë tjetër e një çështjeje që nuk perceptohet si urgjente në planin afatshkurtër. Sidoqoftë, ekziston një premisë themelore në lidhje me këtë temë: organizimi i shkëlqyeshëm fillon me përmbushjen e qëllimeve javore.
 • Niveli i vështirësisë së përmbajtjes. Ka qasje të ndryshme që mund të përdorni për të hartuar një strategji për t'ju ndihmuar të përqendroheni më mirë. Për shembull, është e mundur të filloni ditën me studimin e një lënde më të vështirë dhe pastaj të vazhdoni me një më të thjeshtë. Por është gjithashtu e mundur të vendoset kriteri i kundërt. Gjëja më e rëndësishme është që të ndiqni skenarin që ju ndihmon të përqendroheni më mirë.
 • Shmangni shpërqendrimet. Për shembull, nëse shkoni në bibliotekë për të studiuar, provoni të zgjidhni një vend në një zonë ku kalojnë më pak njerëz. Në të njëjtën mënyrë, keni në tavolinë atë që ju nevojitet objektivisht në atë moment. Fikni celularin dhe përqendrohuni në objektin e studimit.

Bëni atë që keni planifikuar në axhendën tuaj. Planifikimi qëndron brenda kornizës së teorisë nëse nuk e vini në praktikë më vonë. Motivoni veten me çmime të vogla gjatë javës. Identifikoni cilat janë momentet tuaja të preferuara të ditës. Vizualizoni atë kohë të kënaqësisë si një çmim që do të jetoni me edhe më shumë entuziazëm nëse më parë arrini qëllimet që i keni vendosur vetes. Për shembull, një pushim i shkurtër është një nxitje motivuese pas një periudhe përqendrimi maksimal.

Si është planifikuar koha?

Koha e studimit duhet të jetë produktive

Koha, në mënyrë rigoroze, nuk është një pronë që ju mund ta përshtatni për një përdorim specifik. Si student, nuk i dini të gjitha detajet se çfarë do të ndodhë brenda një jave. Por po ju mund të bëni një parashikim të përafërt të asaj hapësire kohore përmes këtij parashikimi. Ky është, në thelb, çelësi i planifikimit. Në këtë mënyrë, ju bëni atë që keni programuar të ndodhë. Që një projekt të jetë i zbatueshëm është e nevojshme që ju të mund të angazhoheni tani për përmbushjen e tij. Kjo do të thotë, zhvillimi i këtij planifikimi varet vetëm nga ju.

Kontrolli i kohës së studimit është thelbësor për të përmirësuar organizimin. Rekomandohet gjithashtu që të mbani shënim arritjet. Në këtë mënyrë, ju jo vetëm që vëreni evolucionin tuaj në perspektivë gjatë gjithë kursit, por gjithashtu ushqeni motivimin tuaj për të vazhduar përparimin në këtë rrugë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.