Politikat aktive të punësimit pësojnë një ulje prej 21%

Kriza ka ardhur gjithashtu në formën e shkurtime të politikave aktive të punësimit, e cila gjatë këtij viti 2012 do të bjerë me 21%. Përveç kësaj, ekzekutivi i Mariano Rajoy do të paguajë 5,4% më pak përfitime të papunësisë dhe 34% të buxhetit të dedikuar për trajnim.

Në numër, buxheti për politikat aktive të punësimit në vitin 2012 do të jetë 7.764,7 milion € që supozon se a 21% më pak se në vitin 2011. Arsyetimi për këtë ulje të parave të alokuara për të papunët gjejnë një punë është zvogëlimi i deficitit publik që është treguar nga Brukseli.

Thyerja e buxhetit për politikat aktive të punësimit ne e zbulojmë këtë 3.330,9 milion € i kushtohen politikat e futjes së punës dhe promovimi i punësimit punës. Brenda këtij zëri, shuma më e rëndësishme - 3.330,89 milion € - do të ndahet për uljen e kontributeve të sigurimeve shoqërore në punësimin e punëtorëve të papunë.

Këtë vit grante për programet e trajnimit për Trajnimin Profesional për Punësim do të shtohen 1.811,82 milion € që është 34,4% më pak se në vitin 2011. Nga kjo shumë totale, 665,52 milion € do të përdoren drejtpërdrejt për trajnimin e të papunëve dhe 894,8 millones për aftësimin profesional të punëtorëve të punësuar. Ulja e buxhetit për trajnim të vazhdueshëm prodhohet nga ulja e ndjeshme e të ardhurave nga kontributet e punëtorëve të destinuar për trajnim.

Burimi: Publik | Foto: kodikfeniksi


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.