Praktikë jashtë vendit pa pagë ose shpenzime të paguara

praktika-jashtë-pa-rrogë-ose-shpenzime-paguar

Po, tingëllon "e çmendur", por është ankesa që Ministria e Punëve të Jashtme për ofrimin e studentëve tuaj Praktikë jashtë vendit pa marrë përsipër pagat e tyre përkatëse ose shpenzimet e tjera. Sipas këtyre studentëve, "Vetëm ata studentë, prindërit e të cilëve kanë mundësi të paguajnë të gjitha shpenzimet e tyre jashtë kanë të drejtë për një arsim cilësor".

Këta studentë të kurse të fundit në Marrëdhëniet Ndërkombëtare, Drejtësi dhe Ekonomi ose Shkenca Politike të cilët dëshirojnë të aplikojnë për këto pozicione, u është dashur të lexojnë në ofertën e përmendur më poshtë: "Kujtohet që aplikantët ndjekin këto praktika në termat e zakonshëm: mbi një bazë të papaguar dhe duke marrë përsipër shpenzimet e akomodimit dhe jetesës, si dhe sigurimin mjekësor gjatë qëndrimit të tyre."

Padyshim, Ministria e Jashtme i ka atribuar mungesa e buxhetit duke mos qenë në gjendje të paguajnë këto shpenzime, pasi qeveritë e tjera mund të merrnin përsipër në vitet e mëparshme.

Disa karriera kanë si praktikë të jashtme gjithsej 300 orë që studenti duhet t’i përmbushë. Sidoqoftë, në të tjerët, ky numër orësh është rritur, duke shkuar nga 300 në 500.

Çdo ditë që kalon neve na ofrohet më pak arsim publik dhe arsim publik (vlen për tepricë). Çfarë ndryshimesh ekzistojnë akoma midis universiteteve private dhe atyre universitare? Çmimi për kredi rritet në të gjitha universitetet, ka gjithnjë e më pak bursa (Wert dha 258 milion më pak bursa gjatë mandatit të tij), programi shfuqizohet Erasmus + që u dhanë 100 euro më shumë studentëve më të mirë, ka më pak mësues dhe nuk zëvendësohen në tërheqjet e tyre, etj. Pika të pafundme që ju bëjnë reflektojnë mbi të ardhmen e arsimit spanjoll dhe kush do të ketë qasje në trajnime cilësore ... A do të duhet të kursejmë një pasuri që të jemi në gjendje t'i paguajmë fëmijët tanë nesër për një karrierë në një universitet publik siç është aktualisht rasti me arsimin privat?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.