Programi i Akreditimit Profesional, në proces

Programi i kualifikimit profesional

Programi «Akreditim» përfshin një seri veprimesh të synuara akademikisht njohin aftësitë profesionale të punëtorëve të cilët, për shkak të përvojës së tyre profesionale (ose duke mësuar në mjedise të tjera jo të rregulluara), kanë arritur njohuri të caktuara. Ata do të bashkë-financojnë projektin në Ministri i Arsimit të vendit tonë së bashku me Ministerio de Trabajo Spanjisht.

Vlerësohet se, në total, afërsisht disa 60.000 Profesional, midis 25 dhe 64 vjeç, shpërndarë midis të gjitha komuniteteve spanjolle, të cilët do të thirren në testet e akreditimit, përmes të cilave aftësitë e tyre akademike do të njihen zyrtarisht. Kjo do të thotë se ata mund të aspirojnë për kushte më të mira pune pasi që akademikisht ata do të kenë një numër më të madh të gradave.

El Programi i akreditimit profesional «Acredita» do të ketë një total prej njëzet milion eurosh dhe ajo që është aprovuar kohët e fundit nga Këshilli i Ministrave është shpërndarja e tij midis komuniteteve të ndryshme autonome. «Akreditim» tashmë është duke u zhvilluar, pasi pritet që masat që synojnë një projekt të tillë do të fillojnë të kryhen në vitin 2011.

Gjatë këtij viti saktësisht fushat profesionale përfituar, dhe për sa kohë që të tjerët nuk konsiderohen me preferencë më të madhe, ato do të jenë Mikpritja dhe Turizmi, Riparimi dhe mirëmbajtja e automjeteve ose Edukimi i Foshnjave, ndër të tjera, dhe gjithmonë i nënshtrohen, siç kemi thënë tashmë, përfshirjes graduale të specialiteteve të tjera në funksion të kriterit të secilës autonomi.

Newsshtë një lajm i mrekullueshëm për të gjithë ata Profesional se ata kanë ushtruar funksione të ndryshme brenda kompetencave të njohura në mënyrë akademike dhe se për shkak të mungesës së qasjes në mediat zyrtare ata kanë akumuluar mjaftueshëm përvojën, aftësitë dhe talentin të mjaftueshme për të qenë në gjendje të vlerësohen në të njëjtën mënyrë gjithashtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.