Punësimi publik rritet pavarësisht krizës

Megjithëse sSektori privat ende po vuan shkatërrimin e vendeve të punës, sektori publik vazhdon krijimin e vendeve të punës. Shtë e vërtetë që kursimi i futur në administratat publike ka bërë numri i vendeve të ofruara ka arritur nivelet më të ulëta historike.

kundërshtimet2026042010a

Creative Commons

Por ndërkohë, në sektorit privat ata vazhdojnë të japin 6,4% norma të shkatërrimit të punës, 9% shifra në disa momente të krizës dhe ato madje kanë ndodhur në të cilat jemi akoma të zhytur.

Tani per tani punësimi publik po rritet - në të gjithë Spanjën - me norma prej 3,1%. Këto shifra të rritja e punësimit publik është shumë e madhe nëse merrni parasysh mjedisin recesional në të cilin po jetojmë.

Fuente: zgjerim | Foto: I mjegullt


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.