Punët më të kërkuara në një aeroport

Avion

Rëndësia e turizmit në vendin tonë së bashku me rritjen e numrit të fluturimeve, e bën ofertën në lidhje me punën në aeroport mjaft të gjerë dhe të rëndësishme. Sektori aeronautik ofron mundësi të ndryshme pune çdo vit për shkak të shumëllojshmërisë së gjerë të vendeve të punës që ofron, qoftë staf administrativ apo nëpunës dyqanesh.

Në artikullin vijues ju tregojmë punët më të kërkuara në një aeroport.

Teknik administrativ

Ky personel është përgjegjës kryesor për të bëjë raporte, t'u shërbejë klientëve të aeroportit dhe të kryejë detyra të ndryshme menaxhimi. Për të qenë në gjendje të punoni në këtë pozicion pune, kërkohet një kurs për Teknik Administrativ. Për sa i përket kërkesave për të ndjekur kursin, është e nevojshme të keni studime minimale si Bachelor ose FP. Një teknik administrativ kryen detyra thelbësore brenda aeroportit si kontrolli i bagazheve ose hipja e pasagjerëve.

dispeçer fluturimi

Ai ka për detyrë të mbikëqyrë që gjithçka të jetë në rregull dhe të mos ketë probleme në fluturime. Kur punoni në këtë punë, nuk kërkohet përvojë dhe kërkohet një kurs trajnimi.

stjuardesë

Teknik i Operacioneve të Aeroportit

Ka aeroporte ku kërkohet një diplomë bachelor kur punoni si teknik i operacioneve në aeroport. Megjithatë, ka aeroporte të tjera ku kërkohet vetëm diploma ESO. Stafi që aplikon për këtë punë duhet të ketë një nivel të mirë të gjuhës angleze dhe të jetë në gjendje të mirë fizike dhe mendore. Prania fizike është gjithashtu e rëndësishme në lidhje me këtë pozicion.

Agjent i shërbimeve të aeroportit

Ndër detyrat kryesore të kësaj pune janë përgjigjja e klientëve me telefon, përgatitja e raporteve dhe gjithçka që lidhet me dokumentacionin dhe automatizimin e zyrës. Për të ndjekur kursin e trajnimit kërkohet të keni një të diplomuar në shkollë.

CHEKIN-IBERIA-2

Ndihmës Tokësor

Ata janë të ngarkuar me regjistrimin e bagazheve të pasagjerëve dhe vetë pasagjerëve. Ata kryejnë punën e tyre në sportele për t'i shërbyer klientëve dhe për të kontrolluar bagazhet. Kur keni të bëni me pasagjerë, përveç patentës së shoferit kërkohet të keni një nivel të mirë të gjuhës angleze. Prania e mirë është një tjetër rekomandim kur aspironi të punoni si shoqërues në tokë.

pilot

Të jesh në gjendje të drejtosh një aeroplan dhe të jesh piloti i tij është zakonisht ëndrra e shumë njerëzve që kur janë të vegjël. Për të punuar si pilot, kërkohet marrja e licencës ATPL ose cili është i njëjti pilot i transportit ajror ose të ndjekë një diplomë katërvjeçare në pilot të aviacionit komercial dhe operacione ajrore.

Stjuardesa ose ekuipazhi i kabinës

Nëse ajo që ju pëlqen është të keni të bëni me publikun, idealja është të studioni për stjuardesë ose ekuipazh të kabinës. Për këtë do t'ju duhet vetëm të merrni një stjuardesë ose kurs TCP. Ka një seri tjetër kërkesash që kërkojnë shumica dërrmuese e kompanive të fluturimit, si prania fizike, shëndeti i mirë mendor dhe niveli i lartë i gjuhës angleze.

aeroport

Opsionet kur punoni në aeroport

Opsioni i parë është hyrja në sektorin publik, konkretisht në kompaninë AENA. Në këtë sektor, stafi zgjedh përmes opozitës për punë të ndryshme, megjithëse ka edhe pozicione që ofrohen në portalin e punësimit të kompanisë dhe që nuk kërkojnë kalimin e kundërshtimeve të tilla.

Opsioni i dytë është të punosh në sektorin privat. Janë të shumta kompanitë private që operojnë brenda AENA-s dhe që ofrojnë punë të ndryshme në vazhdimësi. Ky është rasti i dyqaneve të dhuratave, restoranteve, personelit të sigurisë ose linjave ajrore private.

Në fund të fundit, si mund të shihje ka shumë oferta pune në aeroporte të ndryshme në Spanjë. Problemi i madh është se konkurrenca është mjaft e lartë dhe niveli i aplikantëve për punë është shumë i mirë. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të keni një trajnim të mirë për të qenë kandidati i zgjedhur. Mos harroni se turizmi po lulëzon vazhdimisht dhe nga kjo përfiton oferta e punës që mund të ekzistojë në një aeroport.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.