Çfarë studion antropologjia?

Çfarë studion antropologjia?

Çfarë studion antropologjia? Ekzistojnë degë të ndryshme të dijes ku njeriu paraqitet si subjekt dhe, gjithashtu, si objekt. Antropologjia është një shembull i kësaj. Një disiplinë që ofron informacion që promovon të kuptuarit dhe njohjen e personit, natyrën e tij dhe integrimin e tij në shoqëri. Ekzistenca e njeriut mund të theksojë faktorë të ndryshëm si kultura, lidhjet ndërpersonale, traditat apo arti. Realiteti i qenies njerëzore fiton këndvështrime të ndryshme nga pikëpamja sociokulturore.

Biografia personale e një qenieje njerëzore unike dhe të papërsëritshme është përshtatur në një mjedis në të cilin janë të pranishme normat, vlerat dhe zakonet. Rrethanat e një konteksti nuk përcaktojnë lirinë e brendshme të subjektit. Por ato janë pjesë e biografisë së tij. Antropologjia është e lidhur ngushtë me filozofinë. Kapaciteti për t'u çuditur dhe për të mësuar janë çelësi për të vëzhguar realitetin nga respekti ndaj të ndryshëmve. Ajo që perceptohet si e përditshme nga horizonti personal nuk përshkruan në mënyrë universale realitetin e qenieve njerëzore dhe rrethanat e tyre.

Analiza e qenies njerëzore, shoqërisë dhe kulturës

Kuptimi i veprimeve dhe i mënyrës së të vepruarit të një qenieje njerëzore nuk mund të vlerësojë vetëm lirinë personale, por i referohet edhe kontekstit. Për të gjitha këto arsye, antropologjia jo vetëm që hedh dritë mbi thelbin e qenies individuale njerëzore. Por Hulumtimi ofron gjithashtu përgjigje për grupe të ndryshme shoqërore dhe karakteristikat e tyre.

Ka nuanca të ndryshme që marrin kuptimin e tyre në kontekstin e një grupi ose një kulture. Për shembull, ritet dhe simbolet. Kontakti me një mjedis inkurajon përvojat, të mësuarit dhe asimilimin e koncepteve. Shprehjet kulturore kalojnë gjithashtu brez pas brezi siç tregohet nga roli i traditës gojore apo shoqërimi i familjes.

Përmes antropologjisë sociale është e mundur të vëzhgohet evolucioni i qenies njerëzore gjatë historisë. Në këtë mënyrë, hulumtimi thekson edhe identifikimin e dallimeve dhe aspekteve që mbahen në kontekste të ndryshme. Kultura lidhet edhe me stilin e jetesës, besimet, vlerat, format e marrëdhënieve shoqërore dhe komunikimit.

Çfarë studion antropologjia?

Rëndësia e antropologjisë në shoqërinë e sotme

Ndryshimet shoqërore ndikojnë edhe te njeriu. Diçka që është evidente në kontekstin e pandemisë që ka çuar në mësimin e zakoneve të reja që janë përfshirë në mënyrë të përsosur në stilin e jetës. Dhe, nga ana tjetër, procesi i përshtatjes ndaj ndryshimit ka lënë gjithashtu rutina të mirëpërcaktuara. Format e marrëdhënieve shoqërore dhe mënyra e perceptimit të takimit me të tjerët kanë ndryshuar. Kështu, Antropologjia është një disiplinë që luan një rol shumë të rëndësishëm sot.

Nga ana tjetër, realiteti i qenies njerëzore nuk është vetëm i përshtatur në një mjedis të jashtëm, por shoqërohet edhe nga pasuria e botës së brendshme. Mendimi, emocionet, ndjenjat dhe arsyeja janë pjesë e natyrës njerëzore. Të gjithë përbërësit e përmendur ndikojnë në jetën e përditshme dhe në vendimmarrje.

Çdo person ka një thelb individual sepse është unik dhe i papërsëritshëm. Por, nga ana tjetër, ndan karakteristika të përbashkëta me grupin ku bën pjesë dhe me qeniet e tjera njerëzore. Të të kuptuarit antropologjik e natyrës njerëzore ofron informacion që lehtëson vetënjohjen dhe introspeksionin.

Prandaj, shoqëritë e ndryshme zbulojnë diversitetin ekzistues. Dëshironi të jeni antropolog? Është një nga profesionet që ka një rëndësi të madhe sot.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.