Qëndrimi ndaj studimit

Shtë e rëndësishme të keni një qëndrim ndaj studimit
Qëndrimi që një student adopton ndaj studimit ndikon në mësimin e çdo lënde. Disa lëndë mund të jenë të vështira. Dhe kur kjo të ndodhë, perceptimi i vetë subjektit ndryshon. Sfida duket më komplekse në atë rast. Dhe ky fakt mund të shkaktojë demotivim. Por studenti gjithashtu ka burime për ta përballuar këtë vështirësi dhe për ta kapërcyer atë. Ekzistojnë dy koncepte kryesore për arritjen e këtij qëllimi: planifikimi dhe përkushtimi. Me një organizim të mirë, studenti arrin të kapërcejë çdo vështirësi.

Konsistenca dhe puna e përditshme janë vendimtare për të përmbushur objektivat e përcaktuara. Këshillohet që të jeni fleksibël në zgjedhjen e metodës së studimit. Nëse kjo nuk është efektive, ndryshimet duhet të përfshihen për të gjetur rezultate pozitive të të nxënit. Studenti duhet të pranojë gabimet e tij dhe të kapërcejë kufizimet e tij; Kjo është thelbësore për të avancuar ditë për ditë.

Shpesh studentët që performojnë më mirë janë më të motivuarit. Studentët që janë të sigurt në mundësitë e tyre, planifikojnë agjendën e tyre dhe përdorin një metodë të mirë studimi.

Si ndikojnë qëndrimet në të mësuar?

ndonjëherë, studenti ndihet i kushtëzuar nga faktorë të jashtëm që nuk mund t’i vendosë vetë. Për shembull, data e një provimi të ardhshëm. Por një student proaktiv është ai që vlerëson rrethanat, dhe nuk ndihet i vendosur prej tyre. Me fjalë të tjera, merrni vendimet më të mira në kontekstin në të cilin gjendeni. Edukimi i qëndrimit të vet për të ushtruar optimizëm ndaj studimit është një proces i mundshëm i të mësuarit. Përdorni mjetet e duhura për të ecur përpara, për shembull, teknikat e studimit.

Qëndrimi ndikon në të mësuarit në perspektivën e tij pozitive, por edhe në një mënyrë më negative. Besimet ndikojnë në sjellje dhe prodhojnë emocione. Një student që i përsërit vetes se nuk do të jetë në gjendje të arrijë një qëllim është bërë i bindur për të, sepse ai e ka kthyer një besim në një të vërtetë. Në këtë mënyrë, prodhohet efekti i një profecie vetë-përmbushëse. Ky fakt përfundon të ndodhë në realitet. Personi parashikoi dështimin e tij. Dhe, duke pasur parasysh perspektivën e këtij horizonti, ai nuk ishte vërtet i përfshirë në studim.

Qëndrimet ndikojnë në të mësuarit në mënyrë të konsiderueshme, përtej menjëhershme. Kjo dëshmohet nga vlera e zakoneve. Zakonet e studimit që studenti mëson në vitet e para të jetës së tij akademike evoluojnë në planin afatgjatë. Por thelbi i këtij zakoni ishte motori i këtij evolucioni të mëvonshëm. Një zakon nuk zgjat përgjithmonë nëse nuk ka angazhim për përmbushjen e një detyre. Kjo do të thotë, një zakon mund të prishet lehtësisht pasi ta ketë përfshirë atë në ditë për ditë. Sidoqoftë, këmbëngulja e studentit që i vë këto rutina në praktikë, rrit evolucionin personal.

Pse ndikojnë qëndrimet personale në të mësuar? Sepse studenti zgjidh një vështirësi duke u mbështetur te vetja. Domethënë, ushtron ato burime dhe mjete në dispozicion për të arritur qëllimet e tua dhe përmbushni qëllimet tuaja arsimore.

Si të dallojmë besimet kufizuese nga përmirësuesit

Si të dallojmë besimet kufizuese nga përmirësuesit?

Besimet kufizuese janë ato që dëmtojnë vetëbesimin e një studenti i cili nuk vëzhgon realisht cilat janë cilësitë dhe aftësitë e tij. Me fjalë të tjera, këto lloj mesazhesh dëmtojnë vetëvlerësimin personal. Ato deklarata që fillojnë me hyrjen "Nuk mundem" janë një shembull i besimeve kufizuese. Përkundrazi, qenia njerëzore gjithashtu mund të ushqejë me vetëdije besime fuqizuese.

Ato mesazhe janë ato që ju lejojnë të perceptoni evolucionin tuaj personal. Ky është rasti kur studenti analizon situatën e tij aktuale, por gjithashtu vizualizon objektivat që mund të arrijë. Ndërsa diçka duket e pamundur ose shumë komplekse kur perceptohet përmes filtrit të besimeve kufizuese, vullneti rritet kur zë vend në vështrimin e mundshme.

Pas asaj që thuhet në këtë pjesë, ne propozojmë sugjerimet e mëposhtme. Së pari, identifikoni cili është besimi kufizues që kushtëzon fazën tuaj akademike. Ajo ide që ju shoqëron në mënyrë të përsëritur dhe që gjeneron lodhje, shqetësim dhe demotivim.

Identifikimi i këtij besimi është hapi i parë për të mos u kushtëzuar prej tij. Gjithashtu, mos harroni se kjo ide nuk e përshkruan realitetin në mënyrë objektive. Ne anen tjeter, bëni një listë të pikave të forta personale që dëshironi të kultivoni këtu e tutje Dhe bazohuni në besimet tuaja fuqizuese nga ato pika të forta.

Si të arrihet një qëndrim pozitiv ndaj studimit

Si të arrihet një qëndrim pozitiv ndaj studimit?

Së pari, sjelljet e modeleve e atyre shokëve të klasës që ju përcjellin këtë shembull të vlefshëm. Kjo do të thotë, ato mund të jenë pasqyra në të cilën ju shihni potencialin tuaj. Mos e krahasoni veten me studentët e tjerë, mësoni prej tyre nga admirimi (ashtu si edhe ata mund t'ju admirojnë).

Ai kryen një planifikim optimal në studime. Vendosni qëllime afatshkurtra që janë të lidhura, nga ana tjetër, me qëllimet më afatgjata që dëshironi të arrini. Angazhohuni për kohën e kushtuar studimit që keni shkruar në axhendën tuaj. Mos e prish skenarin me justifikime të minutës së fundit. Nëse veproni në këtë mënyrë, ju dobësoni zakonin dhe demotivimi rritet. Identifikoni çmimin që do t'i jepni vetes në fund të javës kur të keni përmbushur orarin tuaj të studimit. Për shembull, një kohë pushimi në të cilën do të shihni një film të ri.

Vlerësoni përpjekjen tuaj përtej vetë rezultatit. Ndoshta në një moment ju ndjeni zhgënjimin për të mos arritur një qëllim pas një kohe të gjatë studimi. Por mos arritja e këtij objektivi nuk do të thotë që kjo periudhë e mëparshme nuk ka një kuptim të vlefshëm në vetvete. Kjo do të thotë, gjithmonë përqendrohuni te pozitivja në çdo proces, përtej të dhënave përfundimtare. Vlerësoni përpjekjen tuaj, përfshirjen tuaj dhe aftësinë tuaj për të shkëlqyer në secilën nga fazat e studimit.

Përveç kësaj, pajtohet kërkoni këshilla sa herë që është i përshtatshëm. Mbase në një moment studenti beson se nuk mund ta përmirësojë qëndrimin e tij ndaj studimit, edhe nëse dëshiron. Në atë rast, mund të jetë pozitive që të keni mbështetjen pedagogjike të një mësuesi privat për t'ju drejtuar në këtë fazë.

Dekoroni zonën tuaj të studimit dhe krijoni një hapësirë ​​të rehatshme dhe të rregullt.

Prandaj, qëndrimi ndaj studimit është shumë i rëndësishëm. Dhe në këtë artikull ne ju kemi dhënë disa këshilla për të rritur versionin tuaj më të mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.