Përdorimi i shënimeve

Shënime

Me kalimin e kursit, nuk është diçka e çuditshme që ne tërësisht të lëmë mënjanë burimet që kemi përdorur gjatë muajve të mëparshëm. Në këtë mënyrë, të dyja shënime si libra po mbledhin pluhur në raft. Gabim i madh, pasi që këto lloj materialesh mund të përdoren përsëri kur na duhen, moment për të cilin zakonisht nuk zgjat shumë.

Një koncept shumë i rëndësishëm është ai i shënimeve. Ne shkruajmë (zakonisht me dorë ose kompjuter) të gjitha pikat e interesit që do të duhet të studiojmë më vonë. Kur të mbarojmë kursin mendojmë se nuk do t'i përdorim përsëri, por ajo që ndodh është se në shumë raste konceptet do të ripërdoren. Ajo që kemi studiuar janë bazat. Dhe për të ecur përpara, ndonjëherë duhet të kthehesh disa hapa mbrapa.

Kur të jeni në një kurs të ri, mos hidhni shënimet që keni shkruar herët e mëparshme në herën e parë, pasi ato mund të kthehen të jenë prej jush. dobi. Mbani ato pak a shumë në dorë, pasi do të ketë shumë koncepte para të cilave ju mund t'i përdorni ato edhe për të mësuar më shumë dhe për të zbuluar gjëra të reja. Ripërdorimi i shënimeve është një ide e shkëlqyeshme për të marrë shënime më të mira.

Më në fund, në rast se nuk keni hapësirë ​​për të vazhduar t'i kurseni, do të ishte një ide e mirë dixhitalizojini ato në një lloj pajisje elektronike. Ata do të ndalojnë së zënë vend dhe ju mund të vazhdoni të keni në dispozicionin tuaj një dokument të dobishëm dhe, ndonjëherë, thelbësor. Në fakt, ka njerëz që i bëjnë ato direkt në kompjuter në mënyrë që të shmangin detyrimin për të bërë punë shtesë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.