Shkaqet e braktisjes së tezës së doktoratës

Shkaqet e braktisjes së tezës së doktoratës

Studimi shënohet nga këmbëngulja në të gjitha fazat. Aq më tepër në studimet e ciklit të tretë. Shumë kandidatë për doktoraturë e fillojnë fillimin e tyre me motivim tezën e doktoratësSidoqoftë, shumë e braktisin këtë projekt në një moment të caktuar. Cilat janë arsyet kryesore?

Arsyet kryesore të braktisjes

1. Një nga më të shpeshtat është pamundësia e hyni në një bursë. Kjo është, të mos kesh fonde që lejon profesionistin të përqendrohet në kërkimin e tyre është një nga arsyet kryesore pse shumë njerëz përqendrohen në gjetjen e një pune dhe braktisin doktoraturën. Disa njerëz përpiqen të pajtojnë punën me një doktoraturë, megjithatë, kjo sfidë është komplekse dhe shumë e kërkuar. Sidomos nëse është një punë me turne.

2. Një arsye tjetër relativisht e shpeshtë është të kesh një imazh të mëparshëm të asaj që do të thotë të bësh një tezë dhe të verifikosh në praktikën pasuese se ky besim është plotësisht i gabuar. Realiteti është se teza ka përbërës që janë të vështirë për tu përballuar, për shembull, shumë orë të vetmuara.

3. Keni një nivel të ulët kënaqësie me rolin e drejtori i tezës. Padyshim, përgjegjësia kryesore në hulumtim i përket vetë studentit të doktoratës. Sidoqoftë, roli i drejtorit është shumë i rëndësishëm për sa i përket orientimit, këshillimit dhe motivimit të jashtëm. Kur nuk ka dialog pozitiv dhe ndjekje adekuate, studenti i doktoratës mund të vendosë të përfundojë projektin e tij ose të ndryshojë mbikëqyrësin e tezës.

Faktorë të tjerë që çojnë në braktisjen e shkollës

4. Një tezë mund të jetë shumë komplekse. Ndonjëherë, studenti i doktoratës ka përparuar dhe papritmas, drejtori i tij i thotë se duhet bëni shumë korrigjime. Ngjarjet e paparashikuara që mund të ndodhin gjatë rrjedhës së një teze mund të çojnë në zgjatjen e projektit me kalimin e kohës. Një arsye tjetër e mundshme për një situatë të këtyre karakteristikave është një ndryshim i temës në punën kërkimore. Kjo mund të ndodhë edhe për arsye personale. Dhe sa më shumë vite të kalojnë, aq më e madhe është ndjenja e përjetësisë dhe se data e mbarimit nuk vjen kurrë.

5. Një student i doktoratës jeton me dyshime të vazhdueshme për efektivitetin e punës së tij, mrekulli për kuptimin e saj. Kur dyshimet tejkalojnë iluzionin, është mjaft e zakonshme t'i thuash lamtumirë kësaj faze. Për më tepër, ashtu siç mund të ndodhë që një student të fillojë karrierën e tij dhe të zbulojë në vitin e parë që nuk i pëlqen, kjo mund të ndodhë edhe me doktoraturën. Ndonjëherë doktoratura teston aftësinë mendore dhe qëndresën e vetë studentit. Isshtë një punë e shënuar nga stresi për të qenë nën presion në shumë momente në të cilat koha është e shkurtër përballë një qëllimi kaq të kërkuar. Ndonjëherë pasiguritë tejkalojnë siguritë.

Por gjithashtu, në fazën e doktoratës ekziston një këndvështrim tjetër për jetën. Ka lodhje e shtuar psikologjike pas përpjekjes së bërë në garë. Dhe perceptimi lind që të jesh në gjendje të gjesh një punë me këtë gradë pa qenë e domosdoshme ideja e marrjes së një diplome doktorate. Për këtë arsye, studenti i doktoratës ndonjëherë mendon se kjo masë është një zgjedhje dytësore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.