Si funksionon selektiviteti?

Si funksionon selektiviteti?

Si funksionon selektiviteti? Faza para fillimit të universitetit shënohet nga një proces përgatitor shumë i rëndësishëm. Tejkalimi i selektivitetit është një qëllim i domosdoshëm për t'u regjistruar në një diplomë universitare. Thirrja për çdo vit është rreth muajit qershorMe Një datë që zgjatet, përveç kësaj, me një mundësi tjetër të jashtëzakonshme që ndodh gjatë gjithë verës dhe që ofron mundësi të reja për studentët.

Studentët që kanë kaluar tashmë Baccalaureate janë në gjendje të marrin pjesë në testin e Vlerësimit të Qasjes në Universitet. Duke marrë provimet, studentët tregojnë njohuritë dhe aftësitë e tyre.

Si funksionon selektiviteti? Faza e përgjithshme

Faza e përgjithshme e pranishme në Vlerësimin për Qasjen në Universitet është e detyrueshme. Kjo do të thotë, studentët duhet të paraqiten si të nevojshëm.

Provimet sillen rreth përmbajtjeve të ndryshme siç është gjuha spanjolle dhe letërsiaMe Studenti gjithashtu tregon njohuritë e tij në gjuhën e huaj. Në të njëjtën mënyrë, bëni një test mbi Historinë e Spanjës. Studentët që kanë arritur në këtë fazë kanë ndjekur itinerare që janë në përputhje me pritjet e tyre. Për shembull, është e mundur të zgjidhni një itinerar duke vlerësuar preferencën për një karrierë specifike profesionale. Për këtë arsye, një nga testet i referohet edhe itinerarit të zgjedhur nga studenti.

Cila është faza specifike dhe cilat elemente e përbëjnë atë

Selektiviteti gjithashtu përbëhet nga një fazë specifike. Ndërsa ekzaminimet e përshkruara më parë kanë një karakter të detyrueshëm, faza specifike, përkundrazi, ka një thelb vullnetar. Kryerja e testeve që e përbëjnë ofron mundësinë e ngritjes së notësMe Qasja në diplomën universitare të ëndërruar nga studenti është plotësisht profesionale për ata që e dinë se duan të zhvillohen profesionalisht në atë drejtim.

Dhe ka diploma universitare që kanë një kërkesë të madhe për studentët. Në këtë rast, duke marrë parasysh që numri i vendeve në dispozicion në një qendër arsimore është i kufizuar, procesi i përzgjedhjes është i kërkuar. Dhe nota bëhet një nga kriteret që studenti duhet të përmbushë për të realizuar qëllimin e tij. Siç kemi komentuar, kjo është një fazë fakultative.

Sidoqoftë, mund të rekomandohet shumë që studenti të marrë vendimin për t'u shfaqur. Nga ana tjetër, duhet theksuar se rezultatet pozitive të marra në këtë fazë bëjnë të mundur përmirësimin e notës së hyrjes në universitet. Përkundër kësaj, në asnjë moment nuk mund të ndodhë efekti i kundërt nëse njohuritë e treguara nuk janë ato që priten.

Si funksionon selektiviteti?

Kërkoni Rishikimin e Provimit

Rezultatet e testeve priten shumë nga studenti. Një student që i ka kushtuar kohë studimi, këmbëngulje dhe përkushtim analizimit të përmbajtjes së programit mësimor. Mund të jetë e mundur që ai të ketë një perceptim të ndryshëm të testit që ka kryerMe Për shembull, ndoshta keni menduar se do të merrni një notë më të mirë dhe të dhënat përfundimtare kanë thyer pritjet tuaja. Ekziston mundësia për të kërkuar një rishikim për një kontroll të ri që do të kryhet. Në atë rast, procesi kryhet nga një mësues i ndryshëm nga ai që korrigjoi provimin për herë të parë.

Si funksionon selektiviteti sot? Gjatë kursit do të informoheni në qendrën tuaj akademike për të gjitha të dhënat. Edhe pse në gjuhën e zakonshme ky test ende përmendet me anë të emrit të ekspozuar në titullin e postimit, koncepti është i ndryshëm sot. Tani studentët paraqiten në EBAU i cili i referohet Vlerësimit të Baccalaureate për qasje në Universitet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.