Si të bëni miq në konvikt

Si të bëni miq në konvikt

Shumë studentë lëvizin në një destinacion të ri për të filluar fazën akademike të universitetit. Dhe kur kjo të ndodhë, ju gjithashtu duhet të kërkoni një akomodim i ri. Marrja me qira e një apartamenti me kolegë të tjerë është një mundësi e shpeshtë. Po kështu është të kesh një vend në një rezidencë universitare. Sidomos gjatë vitit të parë. Nga ky moment, shumë studentë krijojnë lidhje me ata që do të bëhen shokët e tyre të dhomës në një kurs të ardhshëm.

Skena e universitetit është një fazë e paharrueshme për shumë arsye. Në një nivel profesional, është një kohë e të mësuarit, një e tashme që çon në një të ardhme të lidhur me një profesion specifik. Por, gjithashtu, në nivelin njerëzor, kjo është një kohë e mirë për të takoj njerez te rinj. Në rezidencën e universitetit mund të takoni studentë nga karriera të ndryshme.

Si të krijoni miq në Rezidencë universitare?

Në këtë fazë universitare, do të keni mundësinë të zbuloni hapësira të reja ku do të takoni njerëz të tjerë që janë në një fazë të ngjashme. Për shembull, do të takoni miq të rinj gjatë viteve të studimit. Por ju gjithashtu mund të zbuloni njerëz të tjerë, dhe njerëzit e tjerë mund t'ju takojnë, në Rezidencë universitare. Si të krijoni miq të rinj në këtë vend?

1. Durim për të bërë miq në konvikt

Para së gjithash, jini të durueshëm, shijojeni të tashmen të kësaj faze të re. Miqësia do të dalë natyrshëm nga besimi i krijuar rreth momenteve të ndryshme të përbashkëta. Kalimi i kohës është i rëndësishëm për të krijuar lidhje miqësie pasi mund të ndodhë që në një përshtypje të parë të mendoni se do të lidheni shumë me një person, por më pas koha ju ofron një këndvështrim tjetër.

2. Aktivitetet e rezidencës universitare

Përveç kësaj, ashtu si mund të merrni pjesë në aktivitetet e programit të aktiviteteve universitare, ju gjithashtu mund të pasuroni tuajin koha e lirë me propozimet e rezidencës universitare. Rreth këtyre aktiviteteve të përbashkëta mund të gjeni një hapësirë ​​për të takuar kolegë të rinj.

Ju jeni zhytur në një proces adaptimi ndaj këtij akomodimi të ri që tani është shtëpia juaj e re. Pjesëmarrja në këto aktivitete jo vetëm që ju lejon të zbuloni mundësitë që ju ofron ky vend i ri, por gjithashtu mund të ndërveproni me të tjerët. Për të takuar miq të rinj në fazën e rezidencës në kolegj, është veçanërisht pozitive të marrësh iniciativë dhe të jesh i gatshëm për të kontaktuar me të tjerët.

3. Kolegët nga e njëjta karrierë

Ndonjëherë ka edhe rastësi. Për shembull, mund të takoni një shok klase nga kolegji në konvikt. Në këtë rast, kjo rastësi mund të gjenerojë gjithashtu një lidhje familjariteti midis të dyve që ushqen shoqërinë në studim. Për shembull, ai partner mund t'ju ndihmojë të zgjidhni disa dyshime dhe gjithashtu mund të ndani njohuritë tuaja rreth një teme me të. Ndonjëherë ndodh që edhe nëse nuk njihni një person tjetër nga një vend tjetër, së shpejti lind një lidhje e ngushtë midis të dyve. Një nga avantazhet e të pasurit kaq shumë njerëz në një rezidencë universitare është se do të keni mundësinë të takoni njerëz me të njëjtin mendim.

Rezidencë universitare

4. Zona e rehatisë

Edhe nëse së shpejti gjeni një grup njerëzish me të cilët ndiheni rehat, përpiquni të dilni nga zona juaj e rehatisë në planin e marrëdhëniet shoqërore. Kujdesuni për lidhjet tuaja me atë grup por mos u mbyllni në këtë hapësirë. Ju mund të takoni njerëz të tjerë. Gjeni ekuilibrin midis daljes nga zona juaj e rehatisë në këtë fazë universitare dhe gjithashtu duke u kujdesur për atë zonë rehati në të cilën ndiheni kaq rehat.

Si të krijoni miq në rezidencën e universitetit? Shijojeni këtë moment të jetës tuaj sepse është unik.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.