Si të bëni një hartë koncepti

harta konceptuale

Të kesh një teknik të mirë studimi është thelbësor kur bëhet fjalë për të qenë në gjendje të studiosh lëndë të ndryshme dhe të marrësh rezultate të mira në shkollë dhe kualifikime akademike. Në lidhje me lëndë mjaft të gjera si Historia ose Gjeografia, harta e konceptit është e përsosur kur bëhet fjalë për thjeshtimin e përmbajtjes së përmendur.

Në artikullin vijues do t'ju tregojmë se çfarë është harta konceptuale dhe hapat që duhet të ndiqni kur krijoni një.

Çfarë është një hartë koncepti

Një hartë konceptuale nuk është gjë tjetër veçse një skemë vizuale në të cilën dallohen elementë të tillë si teksti dhe rreshtat, të cilat do të lejojnë që konceptet e ndryshme të lidhen. Hartat më të mira të konceptit është se ato lejojnë kondensimin e një sasie të mirë informacioni në një hapësirë ​​të vogël.

Klasat e hartës së konceptit

Hartat konceptuale më të zakonshme dhe më të njohura janë ato që përbëhen nga katrorë, drejtkëndësha dhe ovale dhe në të cilat do të kapen idetë më të rëndësishme të lëndës që do të studiohet. Gjëja normale është se shumica dërrmuese e hartave kanë formën e një peme me kokë poshtë. Në këtë mënyrë, tema kryesore shfaqet në krye dhe nga ajo shfaqen degë të ndryshme me elementë të ndryshëm.

Megjithatë, çdo student mund të krijojë llojin e hartës së konceptit që dëshiron ose dëshiron. Ka harta të qarta dhe të tjera me informacion më të përqendruar dhe harta me vizatime dhe të tjera me pothuajse asnjë vizatim. Aspekti vizual i hartës do të varet drejtpërdrejt nga shijet e studentit. Gjëja vërtet e rëndësishme për një hartë koncepti është që të shfaqen elementët bazë të lëndës që do të studiohet.

hartë

Hapat për të krijuar një hartë koncepti

 • Gjëja e parë që duhet bërë është të lexoni me kujdes temën që do të pasqyrohet në hartën konceptuale. Kjo temë duhet të ndahet në elementë më të vegjël.
 • Hapi i dytë konsiston në nxjerrjen e ideve kryesore të temës dhe kapjen e tyre në hartën konceptuale. Është e rëndësishme të mbani atë që është e rëndësishme dhe të përmblidhni atë që mundeni.
 • Gjëja tjetër është krijimi i kutive të ndryshme me informacione të rëndësishme dhe që i referohen temës kryesore. Në këtë mënyrë, nëse ajo që studiohet është Lufta e Parë Botërore, duhet të vendosen tabela të ndryshme me aspekte për të nxjerrë në pah temën kryesore, si "vendet që morën pjesë në luftën në fjalë" ose "viti i fillimit të luftës". Këto piktura janë të ndryshme nga njëra-tjetra, por konvergojnë në elementin kryesor.
 • Mund të ndodhë që nga një prej katrorëve dytësorë të duhet të marrësh një seri tjetër katrorësh. Kjo është diçka normale në hartat konceptuale. Mos harroni se ju mund të bëni degëzimet që i konsideroni të nevojshme. E rëndësishme është që tema të strukturohet në mënyrën më të mirë të mundshme dhe që informacioni të jetë sa më i qartë.

maoing

Si të dini nëse harta konceptuale funksionon mirë dhe është e saktë

Pasi e gjithë tema është e strukturuar në kuti dhe degë, është koha për ta studiuar atë dhe për të ditur nëse gjithçka është e saktë. Kur kontrolloni nëse harta është bërë mirë, mund të bëhet në dy mënyra të ndryshme:

 • Duhet ta mësoni përmendësh hartën e përmendur për rreth dhjetë minuta ose më shumë. Pastaj hiqni hartën e konceptit nga pamja juaj dhe përpiquni ta riprodhoni atë. Nëse jeni në gjendje ta bëni, teknika e studimit ka funksionuar në mënyrë perfekte. Në rast se harroni disa elementë të hartës, duhet ta merrni përsëri dhe të nënvizoni ato detaje që keni harruar.
 • Mënyra tjetër për të kontrolluar nëse e keni bërë saktë hartën e konceptit është t'i përgjigjeni saktë një pyetjeje në lidhje me hartën e konceptit. Duhet të jetë një përgjigje e gjerë dhe e gjerë në çdo kohë. Nëse jeni në gjendje të shkruani një përgjigje të tillë pa problem, do të thotë që hartën konceptuale e keni bërë në mënyrë optimale.

Me pak fjalë, harta konceptuale është një teknikë studimi që do t'ju ndihmojë në nxjerrjen e elementeve më të rëndësishme të një lënde të caktuar. Falë hartës ju mund të zvogëloni lëndën që duhet të studioni dhe të mësoni përmendësh ato koncepte bazë. Nuk është gjë tjetër veçse të bësh një skicë të strukturuar mirë të temës që duhet të studiosh. Është një teknikë shumë e njohur studimi në mesin e studentëve, pasi është mjaft efektive dhe praktike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.