Si të bëni një doktoraturë: Pesë këshilla thelbësore

Si të bëni një doktoraturë: Pesë këshilla thelbësore

Vendimi për të ndjekur një doktoraturë duhet të mendohet me qetësi. Është një trajnim që plotëson kurrikulën dhe hap mundësi të reja pune. Por bota e kërkimit është shumë kërkuese. Gjithashtu, doktoranti vendos një synim afatgjatë. Deri në arritjen e qëllimit, ai jeton me dyshime, pasiguri dhe vetmi.

Ai gjithashtu pëlqen të arrijë arritje të vogla, të kërkojë informacione interesante dhe të zhvillojë projektin e tij. Shkurtimisht, është thelbësore të bëhet një bilanc për të marrë një vendim për këtë çështje. Si të bëhet një doktoraturë? Ne ju japim pesë këshilla.

1. Drejtor i tezës

E kemi komentuar më parë se vetmia është një nga përvojat që shoqëron botën e kërkimit. Por studenti i një programi doktorature nuk është i vetëm gjatë projektit të tij. Merrni këshilla dhe udhëzime nga një mbikëqyrës i tezës i cili ka njohuri të avancuara mbi këtë temë rreth të cilit sillet hetimi. Prandaj, zgjidhni një drejtor që i përshtatet nevojave të projektit tuaj.

2. Zgjidhni një temë për të cilën jeni të pasionuar

Vendimi përfundimtar në lidhje me fillimin e doktoraturës varet, në një masë të madhe, nga vetë lënda. Domethënë, Është thelbësore që studenti të identifikojë një temë që i intereson vërtet. Në këtë mënyrë, ai përfshihet në kërkime dhe në kërkimin e burimeve të informacionit.

Përtej pritshmërive tuaja profesionale dhe dëshirës për të marrë një specializim në një fushë të caktuar, mund të vlerësoni një aspekt tjetër: interesin që ka aktualisht ky propozim. Me fjalë të tjera, çfarë dyersh mund të hapë për ju një diplomë PhD nëse bëheni ekspert në një fushë që ka një projeksion të madh (ose që mund ta ketë atë).

3. Regjistrimi në një program specifik

Ka vendime të ndryshme që formësojnë projektin e kryerjes së doktoraturës. Ashtu siç ndodh në çdo kurs apo diplomë, studenti zyrtarizon regjistrimin e tij në qendrën që jep propozimin. Ne te njejten menyre, doktoranti fillon fazën e tij akademike në institucionin ku do të zhvillojë projektin e tij. Në këtë rast, është thelbësore që ju të shijoni këtë fazë të të mësuarit: zbuloni të gjitha burimet kulturore dhe arsimore që universiteti ju vë në dispozicion.

4. Bursat për kryerjen e doktoraturës

Kryerja e hulumtimit është e integruar në një projekt specifik jetësor. Ka shumë histori që identifikojnë profile të ndryshme studentore. Për shembull, ka profesionistë që pajtojnë përfundimin e karrierës së tyre me përgatitjen e një teze.

Studentë të tjerë pajtojnë punësimin për orë me trajnimin akademik. Është gjithashtu e mundur të zgjedhësh bursa që promovojnë mbështetjen për kërkime. Është një alternativë që duhet vlerësuar, sidomos kur doktoranti nuk ka një punë të qëndrueshme. Për më tepër, dhënia e një burse studimi është një meritë e shtuar për kurrikulën.

Si të bëni një doktoraturë: Pesë këshilla thelbësore

5. Përcaktoni kornizat kohore dhe ndiqni planin e veprimit

Më parë kemi komentuar se është e zakonshme që nxënësi të përjetojë dyshime dhe çorientim. Shpesh ndiheni larg qëllimit përfundimtar edhe kur keni bërë hapa të rëndësishëm që kur keni filluar rrugën e kërkimit. Megjithatë, kur objektivi afatgjatë perceptohet si i largët, është e zakonshme të shtyhen detyrat dhe përpjekjet. E pra, për të mos marrë përgjithmonë në proces, vendosni afate realiste dhe jini kërkues në përputhjen e tyre praktike.

Si të bëni një doktoraturë? Ka variabla të ndryshëm që ndikojnë në projektin kërkimor. Por vendosmëria e studentit është faktori vendimtar për të avancuar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.