Si të jesh menaxher i komunitetit: pesë këshilla

Si të jesh menaxher i komunitetit: pesë këshilla
Nëse ju pëlqen komunikimi dhe dëshironi të mësoni një profesion me shumë projeksione, pozicioni i menaxherit të komunitetit mund t'i përshtatet pritshmërive tuaja. Është eksperti që merret me përgjegjësi me menaxhimin e komunikimit dixhital të një kompanie të madhe apo të vogël. Ndonjehere, lind besimi se roli i menaxherit të komunitetit është vërtet vendimtar vetëm në kompanitë e mëdha që kanë buxhete të larta për të përmirësuar marketingun dhe imazhin e korporatës. Megjithatë, bashkëpunimi i tyre është veçanërisht i rëndësishëm në dukshmërinë në internet të një biznesi të vogël që përforcon diferencimin e tij nga konkurrenca.

Epo, punoni si menaxher të komunitetit ofron mundësi të rëndësishme të zhvillimit profesional. Edhe pse mos harroni se, nga ana tjetër, ka një nivel të lartë konkurrence. Ndërsa mjedisi dixhital po ndryshon, është një specializim që kërkon përditësim të vazhdueshëm. Trajnimi i përhershëm përfaqëson rrugën që duhet ndjekur për ata që punojnë në këtë fushë. Përndryshe, nëse vendoseni në atë që tashmë dini, mund të ngecni. Si të jesh menaxher i komunitetit? Më poshtë, ne ndajmë disa propozime.

1. Kurse të specializuara dhe plotësuese

Aktualisht, ju mund të zgjidhni një gamë të gjerë trajnimesh për profilet dixhitale. Per kete arsye, Rekomandohet që të zgjidhni programe me një diplomë zyrtare që trajnojnë studentët në përvetësimin e aftësive dhe kompetencave të reja. Kurset e marketingut duhet të jenë në një nivel të avancuar. Rekomandohet që të merrni një përgatitje holistike. Me fjalë të tjera, është pozitive që mund të gjurmoni veprimet e zbatuara. Në këtë mënyrë, ju mund të vlerësoni sukseset dhe gabimet.

2. Dominimi i rrjeteve sociale

Menaxhimi i suksesshëm i rrjeteve sociale i jep vlerë planifikimit të vazhdueshëm. Madje rekomandohet që ky profesionist të zhvillojë një përgjigje të përshtatur ndaj një situate krize. Mbani në mend se protokolli i projektuar shërben si një udhëzues për të vepruar me vendosmëri nëse ky proces ndodh në çdo kohë. Profili që punon si menaxher i komunitetit është një profesionist i kualifikuar i cili është i përfshirë në shoqërojnë çdo klient në përmbushjen e objektivave të tyre. Për shembull, kur një ekspert në këtë fushë punon për një kompani, ata përfaqësojnë vlerat e subjektit.

Si të jesh menaxher i komunitetit: 5 këshilla

3. Rrjetet online dhe offline

Kontaktet profesionale mund të jenë shumë pozitive në çdo sektor. Sidomos, kur personi kujdeset për komunikim dhe ndërveprim të shpeshtë. Per kete arsye, praktika e rrjetëzimit është veçanërisht e rëndësishme në punën si menaxher i komunitetit. Ky proces nuk zhvillohet vetëm përmes mjedisit dixhital, por edhe personalisht. Këto lidhje hapin dyert në një nivel krijues. Ato mund të çojnë edhe në lindjen e bashkëpunimeve të reja. Në të njëjtën mënyrë, rrjetëzimi promovon të mësuarit përmes shembullit dhe admirimit për tjetrin.

4. Nisma

CV-ja e një menaxheri të komunitetit pasurohet nga ato projekte në të cilat ata kanë marrë pjesë gjatë gjithë karrierës së tyre. Disa nga këto bashkëpunime janë të lidhura me kompani të ndryshme. Por është pozitive që edhe profesionisti merr iniciativën për t'u përfshirë në projektet e veta.

Për shembull, një blog i specializuar dhe i përditësuar mund të bëhet letra më e mirë për të aplikuar për mundësi të reja. Të kompanitë vlerësojnë pozitivisht iniciativën dhe proaktivitetin tek kandidatët duke marrë pjesë në një proces përzgjedhjeje. Një projekt vetjak ju lejon të përfshiheni që në fillim në procesin e krijimit të tij. Në të njëjtën mënyrë, ju ndihmon të vëzhgoni evolucionin dhe pikat e tij të kthesës.

Si të jesh menaxher i komunitetit: 5 këshilla

5. Kujdesuni për markën tuaj personale për të punuar në sektor

Rekomandohet që profili juaj të jetë i pranishëm në mjedise shumë profesionale si LinkedIn ose Twitter. Kështu, njohuritë tuaja fitojnë shikueshmëri më të madhe. Nëse dëshironi të punoni si menaxher i komunitetit, vendosni vetes synime realiste. Kjo do të thotë, ai përparon përmes një procesi mësimor gradual dhe të vazhdueshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.