Si të kaloni matematikën: 6 këshilla për të studiuar

Si të kaloni matematikën: 6 këshilla për të studiuar
Matematika është një nga lëndët që paraqet një nivel më të lartë vështirësie për disa nxënës që ndjejnë një interes më të madh për lëndët e shkronjave. Megjithatë, niveli i kompleksitetit të ushtrimeve rritet nga faktorë që nuk janë vetëm të jashtëm, por është gjithashtu i përshtatshëm për t'u marrë me variabla të tjerë që janë të brendshëm për studentin. Për shembull, pasiguria dhe frika nga gabimi ndërhyjnë negativisht në procesin e të mësuarit. Si kalojnë matematikën? Ne ju japim pesë këshilla.

1. Rritni kohën e studimit

Kur sfida e kalueshmërisë perceptohet si një sfidë komplekse, ia vlen të bëhen disa përmirësime në planin e studimit. Për shembull, është e përshtatshme për të zgjatur kohën e dedikuar për studimin dhe rishikimin e temave. Kujdesuni për planifikimin dhe organizimin e agjendës.

2. Studioni në një mjedis të rregullt

Është shumë e rëndësishme që gjatë periudhës së studimit të shijoni një ambient praktik, komod dhe funksional. Një tavolinë e rregullt redukton numrin e shpërqendrimeve. Per kete arsye, është thelbësore që në tryezë të jetë vetëm materiali i nevojshëm për të studiuar matematikën.

Ka burime teknike që bëhen mjete ndihmëse për thellimin e temës. Llogaritësi është një mjet praktik dhe efektiv. Megjithatë, është e rëndësishme që të zhvilloni aftësitë tuaja për të zgjidhur ushtrimet pa u varur nga kjo pajisje.

Si të kaloni matematikën: 6 këshilla për të studiuar

3. Zgjidhini dyshimet në klasë

Siç mund ta shihni, matematika është jashtëzakonisht praktike. Megjithëse studimi paraqet edhe një bazë teorike, koha e rishikimit është e fokusuar kryesisht në zhvillimin e llojeve të ndryshme të ushtrimeve. Pastaj, çdo propozim duhet të plotësohet me zgjidhjen e tij përkatëse. Mundeni, niveli i pasigurisë në përballimin e çdo sfide rritet kur dyshimet grumbullohen rreth një çështjeje.

Është pozitive që nxënësi të marrë një rol proaktiv gjatë periudhës së mësimit. Diçka që nuk manifestohet vetëm në përdorimin e teknikave të studimit, por në përfshirjen për të zgjidhur dyshimet pa marrë një rol reaktiv. Në rastin e fundit, studenti pret që një shok klase të ketë të njëjtin dyshim dhe të bëjë pyetjen e tij me zë të lartë.

4. Si të zgjidhni një mësues privat të matematikës

Ndonjëherë, studenti beson se përveç zgjatjes së kohës së studimit, duhet të ketë këshillën e një mësuesi privat, i cili është shumë i specializuar në këtë lëndë. Me fjalë të tjera, kjo është një nga kërkesat që duhet vlerësuar kur zgjedh një profil kompetent. Një mësues privat i matematikës me një nivel të lartë trajnimi dhe përvojë të gjerë, ofron vëmendje të personalizuar.

5. Vendosja e qëllimeve realiste në studimin e matematikës

Ndonjëherë, studentët ndërgjegjësohen se duan të përforcojnë mësimin e tyre pas kthimit nga pushimet e Krishtlindjeve. Sa më shpejt të merren masat e nevojshme, aq më shumë ka gjasa që ndryshimet pozitive të shfaqen në afat të shkurtër. Megjithatë, ky proces nuk është i papritur, por përparon gradualisht. Është e këshillueshme miratoni një strategji studimi që fokusohet në qëllimet e arritshme. Objektivat më imediate, nga ana tjetër, supozojnë një përgatitje për të kapërcyer sfida të tjera në pritje.

Si të kaloni matematikën: 6 këshilla për të studiuar

6. Bërja e ushtrimeve praktike të matematikës

Studimi i matematikës është më efektiv kur procesi është i personalizuar, pra kur shoqërohet me vetënjohje. Identifikoni se çfarë gabimesh bëni rregullisht kur kryeni të njëjtin lloj ushtrimi. Rishikoni procesin nga shembuj që tregojnë të gjithë procesin dhe prandaj shërbejnë si udhërrëfyes. E kemi filluar artikullin duke i kushtuar vëmendje thelbësore nevojës për të zgjatur kohën e studimit. Epo, ajo kohë mund t'i kushtohet kryerjes së ushtrimeve praktike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.