Si të kaloni një provim pa studiuar?

Si të kaloni një provim pa studiuar?

Kalimi i një provimi pa studiuar absolutisht asgjë nuk është një ngjarje e vështirë. Sidoqoftë, mund të ndodhë që ju të mos keni studiuar aq sa do të kishit dashur. Dhe, pavarësisht se nuk e keni përgatitur veten në mënyrë të përsosur për provën, ju merrni aprovimin. Ekzistojnë lloje të ndryshme të provimeve. Ata që kanë një format Testi i tipit Ata kanë avantazhin se ofrojnë përgjigjen e duhur nga disa opsione në dispozicion. Ju mund të përpiqeni të nxirrni informacionin duke përdorur arsyetimin tuaj. Në Trajnim dhe Studime ne ju japim pesë këshilla praktike.

1. Përfitoni nga koha në klasë

Kjo vëmendje është thelbësore, pasi është në rutinën e klasës, ku zhvillohet pjesa më e madhe e të mësuarit. Merrni shënime dhe shkruajini nëse mendoni se është e nevojshme. Cfare ka me shume, pyesni mësuesin çdo pyetje që keni. Ndoshta ai dyshim ka edhe një shok tjetër klase. Dhe, prandaj, përgjigja e mësuesit ndihmon të gjithë të pranishmit për të kuptuar më mirë një informacion.

2. Zgjidhni aspektet me të vërtetë të rëndësishme

Nëse keni pak kohë për të studiuar, sepse data e provimit tjetër po afron, zgjidhni pikat me të vërtetë të rëndësishme dhe përqendrohuni në to. Domethënë, përjashton çështje të tjera që mund të jenë në qendër të provimit. Sidoqoftë, kur ndodhin këto rrethana, ju mund ta përdorni këtë strategji për të lidhur kohën në dispozicion për të studiuar me ato pyetje që ka të ngjarë të kenë më shumë mundësi të hyjnë në provim.

3. Përmbledhjet dhe përmbledhjet

Ekziston një ndryshim i madh midis njohjes së gjithçkaje rreth një teme dhe mosnjohjes së ndonjë informacioni. Prandaj, ju gjithashtu mund ta thjeshtoni përmbajtjen dhe ta sintetizoni atë përmes realizimit të diagrameve dhe përmbledhjeve që ju ndihmojnë të kaloni pavarësisht se keni studiuar pak. Para se të bëni skicën, nënvizoni tekstin. Shënoni me një ngjyrë që ju pëlqen, ose me laps, idetë vërtet të rëndësishme. Dhe përdorni këtë informacion sfond për të zhvilluar një prezantim të thjeshtë më vonë.

4. Intensifikoni studimin në shtrirjen përfundimtare

Pasi të keni arritur ditët para provimit pa studiuar mund të bëhet arsyeja përfundimtare pse studenti vendos të mos e provojë atë. Dhe akoma ka ende kohë për t'i dhënë vetes një shans. Të studiosh nën presion është një përpjekje e madhe. E megjithatë, ju mund të jeni me fat që t'ju kërkohet diçka në provim që keni mësuar në këtë pjesë të fundit.

5. Leximi i të kuptuarit

Ekzistojnë gabime të interpretimit që, nga fillimi, kushtëzojnë negativisht mundësinë e gjetjes së përgjigjes së saktë. Prandaj, lexoni me kujdes informacionin dhe kushtojeni kohën që ju nevojitet kësaj pyetjeje. Jo për dëshirën për të avancuar më shpejt, ju do ta përfundoni provimin më herët. Gjëja me të vërtetë e rëndësishme është të ecim përpara hap pas hapi. Përdorni arsyetimin tuaj që, nga pohimi i pyetjes, të paraqisni përgjigjen. Në disa raste, mund të mos ndiheni gati për ta bërë atë. Por gjithashtu mund të ndodhë që ju të keni mjetet dhe burimet për të shprehur disa nga idetë kryesore me fjalët tuaja.

Filloni t'i përgjigjeni pyetjeve më të lehta ose atyre pikave për të cilat dini përgjigjen. Mos u mbërtheni në ato ushtrime që duken më të vështira.

Si të kaloni një provim pa studiuar?

6. Provojeni

Sa herë që jepni një provim, edhe kur jeni përgatitur në mënyrë të përsosur për testin, ju përjetoni një nivel të caktuar pasigurie sepse nuk dini cilat do të jenë pyetjet specifike. Ndoshta ju njihni një mik i cili në një moment arriti të kalojë një provim pa studiuar. Kjo është disi e pamundur, veçanërisht, në fazën universitare kur niveli i vështirësisë së lëndëve është kaq i lartë. Por, përkundër kësaj, ju mund të merrni provimin dhe ta provoni. Në fakt, kjo përvojë mund t'ju japë mësime shumë të rëndësishme për të ardhmen. Kjo do të thotë, kjo përvojë mund t'ju ndihmojë të mos përsërisni të njëjtat gabime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.