Si të krijoni një kujtesë pune të praktikave të ndërmarrjes

Si të krijoni një kujtesë pune të praktikave të ndërmarrjes

Një student fiton mësim të vazhdueshëm gjatë gjithë jetës së tij akademike. Kujtesa e një vepre është një shkrim në të cilin paraqitet një sintezë e projektit të kryer. Nga natyra e tij, ky dokument ka vlerë të madhe për shkak të karakterit hetimor që ka kur përmban sintezën e një tezën e doktoratës ose të një a projekti i gradës përfundimtare. Nëse e gjeni veten në një situatë të këtij lloji, mësuesi juaj do t'ju udhëzojë personalisht në zgjidhjen e dyshimeve që mund të keni në lidhje me këtë raport.

Sidoqoftë, kujtesa është një dokument që gjithashtu përforcon të mësuarit e atyre studentëve që kanë përfunduar një praktikë në një kompani. Një periudhë trajnimi në të cilën ai ka qenë në gjendje të njihet nga afër me këtë sektor profesional. Në atë rast, fundi i kësaj periudhe është gjithashtu i detajuar në reflektimet e pasqyruara në këtë dokument. Si shkruaj një kujtim praktikë pasi keni përfunduar një praktikë?

Identifikimi i studentit

Praktikat gjithmonë kanë një karakter personal, pasi është studenti që personalizon këtë periudhë trajnimi me një vizion eksperimental. Në këtë rast, duhet të përfshihen të dhënat identifikuese të studentit, si dhe trajnimi i tyre.

Tutorët përgjegjës të studentit

L praktikat e biznesit Ato tregojnë bashkëpunimin ekzistues në fushën e universitetit dhe botën e biznesit. Prandaj, studenti që jeton këtë përvojë ka dy mësues të ndryshëm. Një punon në kompaninë ku bën pjesë dhe një tjetër punon në universitetin ku po studion programin akademik.

Këshilla për krijimin e një kujtese

Konteksti i praktikave

Për shembull, është e rëndësishme të kontekstualizojmë në harkun kohor se cila ishte periudha e fillimit dhe e mbarimit të kësaj përvoje. Si dhe është thelbësore që të kufizohet ky mësim në kontekstin e drejtpërdrejtë në të cilin studenti ka kryer punën e tij.

Positiveshtë pozitive të kontekstualizohet kjo përvojë pasi mjetet dhe aftësitë e marra janë në lidhje të qartë me mundësitë e atij mjedisi.

Lista e detyrave të kryera dhe objektivave të arritura

Praktika është një plotësim i trajnimit teorik, megjithatë, të dy aeroplanët janë të lidhur. Në këtë kujtesë, a përshkrimi i detyrave detyrat kryesore që studenti ka menaxhuar nga pozicioni i tyre, pasi që këto detyra tregojnë aftësi të fituara.

Isshtë një kujtesë, prandaj, kjo është një kujtim i atyre rutinave kryesore që përshkruajnë të mësuarit profesional të protagonistit. Nga momenti që filloni këtë proces deri sa ta përfundoni, ju përjetoni një evolucion personal. Njohuritë tuaja janë më të thella në ditën e fundit të praktikës sesa në ditën e parë të adaptimit. Prandaj, ju mund të vlerësoni qëllimet e arritura gjatë këtij procesi.

Cfare keni mesuar Ju jo vetëm që mund të renditni mësimet teknike, por edhe kompetenca të tjera emocionale. Për shembull, puna në ekip që është kaq e rëndësishme në shumë kompani.

Mendimi personal

Përtej qëndrimit në përshkrimi objektiv nga detyrat e kryera gjatë kësaj periudhe të praktikës, ju mund të siguroni një personalizim shtesë duke ndarë vlerësimin tuaj.

Ashtu si letra motivuese është një plotësim i mirë i kurrikulës, në të njëjtën mënyrë, ato linja të vlerësimit personal që janë pjesë e kujtesës së praktikat e punës Ato ju lejojnë të zhvilloni krijimtarinë tuaj duke shprehur reflektime të mundshme që janë domethënëse për ju në kuadrin konkret të kësaj përvoje.

Nëse duhet të shkruani një kujtim të praktikave, mendoni se ky dokument është fundi i një kapitulli të një periudhe të jetës suaj. Gjeni kohë për këtë qëllim, kujdesuni për shprehjen në formë dhe përmbajtje dhe shijoni këtë përvojë që ju lejon të lidheni me biografinë tuaj profesionale.

Ky do të jetë një kujtim që gjithmonë do ta mbani!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.