Si të merrni bursa të kolegjit

Si të merrni bursa të kolegjit

Si të merrni bursa universitare? Merr një Bursa universitare është një synim akademik që, si çdo tjetër, shoqërohet me vlerën e planifikimit. Është e rëndësishme që studenti të përcaktojë qëllimin e tij dhe të hartojë një plan veprimi për të arritur qëllimin e tij. Në Trajnime dhe Studime ne ju japim disa këshilla bazë që mund t'i zbatoni në praktikë.

1. Konsultime thirrje të ndryshme

Çdo bursë synon një profil specifik studenti. Profili i përmendur duhet të plotësojë disa kërkesa që përshkruhen në mënyrë të përsosur në thirrje. Kështu, dorëzoni aplikimin tuaj për grante të ndryshme që mblidhen gjatë gjithë vitit. Si mund të keni një njohuri të përditësuar për çdo botim të ri? Konsultohuni me këtë informacion përmes Gazetës Zyrtare të Shtetit.

Nga ana tjetër, ju gjithashtu mund të kontrolloni nëse universiteti ku studioni ka një seksion të krijuar për të këshilluar studentët për këtë çështje. Nëpërmjet faqes së internetit të Ministrisë së Arsimit dhe Formimit Profesional mund të aksesoni seksionin Bursat dhe Ndihmat.

Shumë studentë duan të arrijnë qëllimin për të marrë një bursë kolegji. Prandaj, mund të bisedoni me shokë të tjerë të klasës ose të kërkoni këshilla nga përfituesit e tjerë të bursave që njihni në mjedisin tuaj.

2. Përgatitni dokumentacionin paraprakisht

Ekziston një pjesë e informacionit që është shumë e rëndësishme në një thirrje të re për një bursë: data e përfundimit për dorëzimin e aplikacioneve. Që nga ai moment, edhe nëse kandidati plotëson kërkesat e nevojshme për të kërkuar ndihmën, kushtet thelbësore për të proceduar procesin nuk ekzistojnë më.

Dhe ndonjehere është e nevojshme të paraqisni një shumëllojshmëri të gjerë dokumentesh që duhet të porositen paraprakisht. Prandaj, mos e lini këtë proces përgatitjeje deri në momentin e fundit.

3. Studioni për të përmirësuar notat tuaja

Të dhënat akademike janë një nga dokumentet që mund të jetë shumë i rëndësishëm kur aplikoni për një bursë. Ky është rasti kur studenti duhet të ketë një notë mesatare specifike. Një fakt që ndodh edhe pas përfundimit të Diplomës Universitare në rast se studenti fillon doktoraturën.

Dhe ju keni mundësinë të aplikoni për grante të krijuara posaçërisht për të mbështetur punën e studiuesve në këtë fazë. Prandaj, objektivi i përfitimit të një burse universitare është i lidhur me veprime të ndryshme që mund të vihen në praktikë në afat të shkurtër. Angazhimi i përditshëm për të studiuar është çelësi për përmirësimin e rezultateve të testit.

4. Personalizojeni procesin e kërkimit të bursave

Ndihma ideale është ajo që i përshtatet profilit tuaj. Ka thirrje të ndryshme që prezantohen çdo vit. Megjithatë, një student nuk plotëson kërkesat e nevojshme për t'u kualifikuar për të gjitha bursat që publikohen. Personalizojeni procesin e përzgjedhjes dhe ngushtoni fushën e kërkimit nëpërmjet atyre ndihmave që janë në përputhje me nevojat tuaja.

Si të merrni bursa të kolegjit

5. Përdorni një fletore për të shkruar çdo informacion të rëndësishëm

Nga momenti që një student kërkon bursë, deri në publikimin e rezolutës së kandidatëve, kalon një periudhë kohore. Është pozitive që përdorni një fletore për të shkruar çdo informacion që lidhet me objektivin që dëshironi të arrini. Për shembull, njoftimi i një thirrjeje të re, një dokument që duhet të përgatisni, një detyrë në pritje ose ndonjë çështje tjetër.

Së fundi, është e rëndësishme që të mbani gjurmët e atyre bursave për të cilat keni aplikuar. Dhe, gjithashtu, mos i parashikoni negativisht rezultatet e një telefonate të mundshme. Mos u dekurajoni para kohe me besime kufizuese. Hapi i parë për të arritur një qëllim kaq të rëndësishëm akademik është ta provoni atë sa herë që është e nevojshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.