Si të organizoheni për të studiuar lëndë të ndryshme

Si të organizoheni për të studiuar lëndë të ndryshme

Studimi fiton këndvështrime të ndryshme në varësi të llojit të aktivitetit. Kur një student hyn në planprogramin e një lënde që i pëlqen, ai ka një nivel më të lartë kënaqësie sesa kur kalon mbi përmbajtjen që i duket e vështirë. Por megjithatë, organizimi është një nga çelësat e suksesit për të arritur objektivat e studimit gjatë kursit. Si organizohu për të studiuar shumë lëndë? Ne ju japim disa këshilla në postim.

1. Si të përcaktohet sasia e kohës në çdo lëndë

Ekziston një kriter që duhet përdorur në praktikë. Kaloni më shumë minuta duke studiuar dhe rishikuar lëndët që paraqesin një nivel më të lartë vështirësie. Ajo që perceptohet si komplekse duket edhe më shumë kur koha e studimit shtyhet për më vonë. Si të shmangni që kjo situatë të përsëritet shpesh? Për shembull, niseni pasditen ose mëngjesin me subjektin të cilit ju duhet t'i kushtoni më shumë hapësirë.

2. Përdorni teknika studimi për t'ju ndihmuar të rishikoni

Rishikimi është thelbësor kur analizoni tema të ndryshme në të njëjtën periudhë kohore. Ato teknika studimi që ju ndihmojnë të rishikoni konceptet e analizuara tashmë janë thelbësore për të përforcuar të mësuarit. Skemat, hartat e koncepteve dhe përmbledhjet janë të dobishme. Por edhe duke nënvizuar pasi, duke i kornizuar vizualisht idetë kryesore të tekstit, i gjeni lehtësisht.

3. Merrni shënime të mira

Bëni një inventar të burimeve që do t'ju shoqërojnë gjatë planit tuaj të të mësuarit. Shënimet janë plotësuesi ideal i temave që janë pjesë e librave. Shënimet që theksojnë idetë kryesore janë gjithashtu thelbësore për të kryer rishikimin.. Nga ana tjetër, rekomandohet që të studioni nga shënimet tuaja.

4. Studim i përditshëm dhe i vazhdueshëm

Ka një gabim organizativ që prodhon efekte negative në terma afatshkurtër dhe afatgjatë: lënia e studimit një ditë para provimit. Megjithatë, për të mbajtur disa lëndë të përditësuara, është e rëndësishme të ruhet konsistenca gjatë gjithë javëve. Si të gjeni një kohë dhe një hapësirë ​​për çdo lëndë? Bëni një kalendar dhe vizualizoni planifikimin përfundimtar për të parashikuar rutinën të ditëve të ardhshme. Ky kalendar duhet të jetë fleksibël dhe i hapur ndaj ndryshimeve të mundshme. Mbani në mend se organizata është një mësim në të cilin ju gjithashtu mund të zbatoni ndryshimet e mundshme.

Cili është plani juaj për sot? Mos e shtyni për nesër.

5. Datat e provimeve

Merrni parasysh aspekte të ndryshme kur planifikoni studimin. Së pari, identifikoni një renditje prioritetesh dhe krijoni një organizatë që është në përputhje me ato pritshmëri. Ne anen tjeter, vetë datat e provimeve marrin një rëndësi të veçantë në proces. Për shembull, në ditët para një testi të ardhshëm, përqendrohuni më intensivisht në këtë temë.

Si të organizoheni për të studiuar lëndë të ndryshme

6. Porositni materialin

Studimi i lëndëve të ndryshme kërkon planifikim optimal të kohës. Një organizatë që është çelësi për krijimin e një plani të rregullt veprimi. Si të thjeshtoni procesin e të mësuarit? Mjedisi duhet të përshtatet me nevojat e nxënësit. Kujdesuni për materialin e studimit dhe renditni shënimet e lëndëve të ndryshme.

Rafti i librave është një pjesë thelbësore e mobiljeve për të kompletuar tavolinën dhe për të krijuar një atmosferë përqendrimi. Në këtë mënyrë, në ambientin pranë tabelës mund të gjeni burimet e informacionit që duhet të konsultoni.

Dhe çfarë të bëni nëse mendoni se nuk keni më kohë të mjaftueshme për të studiuar të gjitha lëndët? Pra, mos hiqni dorë nga të gjitha. Vendosni se në cilin qëllim dëshironi të përqendroheni dhe pse. Vendosni rendin tuaj të prioriteteve.

Si të organizoheni për të studiuar lëndë të ndryshme?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.