Si të paraqitet një hetim me shkrim

Pasi të dhënat e marra janë mbledhur, përzgjedhur dhe organizuar në një mënyrë sistematike, vjen faza e prezantimit, qoftë në formë të shkruar ose me gojë të kërkimit. Puna e organizimit të ideve mund të artikulohet përmes përpunimit të diagrameve dhe zhvillimit pasues të agjendës. Puna për prodhimin e tekstit artikulohet përmes ndërtimit të paragrafëve të mirë-ndërtuar. Këto tema trajtohen me shkrim argumentues.

punë e shkruar

Më tej, do të paraqiten aspektet teknike (indeksi, bibliografia, shënimet, citimet) që do të karakterizojnë dhe diferencojnë prezantimin me shkrim të kërkimit nga llojet e tjera të shkrimeve.

 

Nëse prezantimi me shkrim është mjaft i gjatë, është një rregull i mirë që ajo të ndahet në disa kapituj. Appropriateshtë e përshtatshme që secili kapitull të merret me një nën-problem dhe, për aq sa është e mundur, të jetë autonom nga kapitujt e tjerë. Nënndarja e tekstit në seksione është e dobishme vetëm për shkrime shumë të gjata, është e nevojshme që këto të jenë relativisht autonome, ndërsa është e nevojshme të shmanget një nënndarje e tekstit aq e detajuar sa të çojë në seksione ose nënseksione që janë shumë të shkurtra.

Kur kërkimi ndahet në kapituj, është e përshtatshme të sigurohet një indeks që duhet të përmbajë listën e kapitujve dhe pjesëve të mundshme, me një tregues të faqeve përkatëse të tekstit. Zakonisht indeksi shfaqet në faqen e dytë të tekstit të shkruar.

 Bibliografia është një listë e të gjitha teksteve të shkruara të përdorura në fushën e kërkimit. Në përgjithësi renditet alfabetikisht, sipas emrit të autorit të secilit tekst të përdorur.

 Paraqitja e një hetimi është diçka shumë personale që duhet të ndjekë një urdhër, pasi që ky është rezultati përfundimtar i një pune dhe përpjekje të madhe.


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   John dijo

  nel jo mire mer nuck

 2.   koko dijo

  q pex me syu icdt, ti