Si të rritet një notë në selektivitet: këshilla kryesore

Si të rritet një notë në selektivitet: këshilla kryesore Shpesh, studenti vendos pritshmëri të larta në një notë provimi. Aq më tepër kur një çështje tjetër e rëndësishme varet nga rezultati përfundimtar. Për shembull, notat e karrierës mund të jenë vendimtare për të përmirësuar opsionet për të aplikuar për bursa që lehtësojnë aksesin në përfundimin e një doktorature. Per kete arsye, Vizioni i përpjekjes që lidhet me studimin është në përputhje me objektivat afatgjata. Rëndësia e notës fiton një dukshmëri të veçantë edhe në Selectividad. Periudha para fillimit të jetës universitare mund të jetë shumë intensive.

Sidomos, kur studenti vizualizon të ardhmen e tij në një program akademik që paraqet kërkesa shumë të kërkuara aksesi. Në atë rast përgatitja e selektivitetin përputhet me objektivin akademik që duhet arritur.

Prezantoni veten në fazën vullnetare

A keni menduar ndonjëherë se çfarë të bëni për të rritur një notë në Selectividad? Në këtë rrethanë është veçanërisht e rëndësishme t'i kushtohet vëmendje mundësive që ofron realizimi i fazës vullnetare. Siç mund të konkludohet nga emri i saj, pjesëmarrja bazohet në një vendim krejtësisht të lirë dhe personal. Megjithatë, Edhe pse paraqitet si një alternativë për vlerësim, rekomandohet shumë të bëhet në shumicën e rasteve.

Sidomos nëse, siç sugjeron titulli i postimit, dëshironi të ngrini një notë. Duhet theksuar se ky seksion është i përafruar me fazën e detyrueshme, pasi ndikon në bazën e notës së marrë në këtë kontekst. Kërkesat për qasje në një program specifik janë veçanërisht komplekse kur numri i vendeve është shumë i kufizuar në krahasim me numrin e studentëve që ëndërrojnë të trajnohen në atë fushë.

Ndonjëherë, pas marrjes së rezultatit përfundimtar në teste, studenti ndjen se dëshiron të përmirësojë të dhënat. Për shembull, Mund të ndodhë që nota përfundimtare të mos ju japë mundësinë e aksesit në program që dëshiron të studiojë Nëse jeni të zhytur në atë situatë, ndoshta mund të konsideroni alternativën e marrjes së titujve të tjerë të lidhur.

Si të rritet një notë në selektivitet: këshilla kryesore

Mund të aplikoni për një telefonatë të ardhshme

Megjithatë, mund të vazhdoni edhe me këmbëngulje në qëllimin e treguar në postim. Si të veprohet në atë rast për të arritur një rezultat më të lartë? Epo, duhet theksuar se studenti mund të riaplikojë për një telefonatë tjetër. Ne kemi komentuar më parë se ka pjesë të ndryshme të selektivitetit. Dhe, siç kemi treguar tashmë, ajo që kryhet sipas dëshirës është shumë e rëndësishme. Epo, në rast të rimarrjes së provimeve, studenti mund të përfundojë të gjithë procesin ose të përgatitet të përballet me një seksion të caktuar si fazë e detyrueshme.

Duke marrë pjesë në një thirrje të re, studenti rrit probabilitetin për të arritur objektivin e vendosur nëse përfundimisht rezultati është më pozitiv. Por çfarë ndodh nëse shënimi nuk është më i lartë? Pastaj, asnjë ndryshim nga të dhënat e mëparshme. Është një sqarim shumë i rëndësishëm që ndikon ndjeshëm në motivimin e atyre që marrin vendimin përfundimtar për të marrë pjesë në një thirrje të re.

Përveç kësaj, nëse merrni pjesë në një thirrje të re, ju keni avantazhin që mund të integroni përvojën e mëparshme në rutinën tuaj të studimit. Kjo përvojë ju ofron mësim praktik dhe me përvojë. Ka të ngjarë që njerëz të tjerë të afërt të kenë ndarë me ju vizionin e tyre të selektivitetit. Rrjedhimisht, ju kanë dhënë këshillat e tyre për ta përballuar provën me siguri dhe vetëbesim. Megjithatë, kur e keni përjetuar tashmë procesin tuaj në nivel akademik, ju fitoni një vizion më të qartë të sfidave që paraqet kjo sfidë. Prandaj, reflektoni në përvojën tuaj për të thelluar pikat tuaja të forta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.