Si të shisni kurse online: pesë këshilla

Si të shisni kurse online: pesë këshilla
Trajnimi online ofron një gamë të gjerë mundësish për studentët që duan të vazhdojnë trajnimin. Por ofron edhe një rrugë të re zhvillimi profesional për ata ekspertë që duan të ndajnë njohuritë e tyre përmes kurseve të specializuara. Nëse jeni të interesuar për atë propozim, krijoni një format me përmbajtje cilësore. Si për të shitur kurse online? Ne ju japim pesë këshilla për të arritur qëllimin.

1. Zgjidhni lëndën e lëndës dhe hartoni planprogramin

Është thelbësore që kursi të sillet rreth një objekti studimi që përputhet me specialitetin tuaj. Por është gjithashtu e rëndësishme që të identifikoni audiencën e synuar të programit që do të hartoni. Cili është profili i studentit potencial që plotëson kërkesat e aksesit për të marrë pjesë në programim? Ne anen tjeter, axhenda e propozuar duhet të organizohet në seksione koherente, të diferencuara dhe të renditura. Kjo do të thotë, gjen një fije të përbashkët për të kornizuar konceptet e analizuara.

2. Material cilësor

Cilësia e kursit nuk varet nga gjatësia e tij. Ajo që është me të vërtetë vendimtare është se propozimi i vlerës përmbush pritshmëritë e studentëve që regjistrohen në program. Me fjalë të tjera, është thelbësore që ata të gjejnë atë që kërkojnë. Kur kjo ndodh, studenti bën një vlerësim pozitiv të përvojës së tyre të trajnimit. Të mësuarit ju ka ndihmuar të ecni drejt qëllimeve tuaja.

Për këtë arsye, planifikimi i kurseve duhet të ketë një drejtim. Domethënë, ai specifikon objektivat arsimore drejt të cilave janë të orientuara përmbajtja. Nga ana tjetër, ai zhvillon një material tërheqës, dinamik dhe didaktik. Dëshironi të hartoni një kurs, por nuk keni marrë pjesë kurrë si student në një seminar online? Kjo përvojë mund t'ju ndihmojë të thelloni procesin e studimit nga këndvështrimi i studentit.

3. Hartoni një plan projekti

Shitja e një kursi online mund të jetë një sfidë emocionuese. Ju mund të ndikoni pozitivisht në jetën e njerëzve të tjerë. Kjo do të thotë, ju keni mundësinë të ndani atë që dini. Por projekti është kërkues dhe duhet të shënohet nga cilësia. Për këtë arsye, rekomandohet që të planifikoni një strategji realiste që ka të përcaktuara afate kohore. Rrjedhimisht, objektivi përfundimtar është në harmoni me shumë hapa të tjerë që bëjnë të mundur përmbushjen e planit të veprimit. Mbani gjurmët e arritjeve të arritura dhe shikoni qëllimet në pritje përmes orarit që keni përgatitur.

4. Çmimi i kursit

Vlera e kursit është ajo që studentët janë të gatshëm të paguajnë për të përfunduar trajnimin. Ka faktorë të ndryshëm që do t'ju ndihmojnë të përcaktoni çmimin përfundimtar. Për shembull, sektori në të cilin zhvillohet kursi (dhe çmimet që trajtohen). Rekomandohet që programi të diferencohet nga cilësia, kreativiteti apo origjinaliteti. Domethënë, gjeni një alternativë tjetër për diferencimin sipas çmimit. Është e rëndësishme të vlerësoni punën tuaj. Krijimi i një kursi të mirë kërkon shumë orë rishikime, përmirësime dhe korrigjime. Me pak fjalë, implikimi duhet të reflektohet në çmimin përfundimtar (si dhe në kohën që i keni kushtuar trajnimit të vetes për të qenë ekspert në një temë).

Si të shisni kurse online: pesë këshilla

5. Platformat për të shitur kurse online

Dëshironi të shesni një kurs në internet dhe të ndani propozimin tuaj të vlerës? Në atë rast, zgjidhni një platformë të specializuar për të shtuar ofertën tuaj në atë medium. Zgjidhni një platformë që është një pikë takimi midis profesionistëve që duan të shesin kurset e tyre dhe studentëve të interesuar për të vazhduar studimet e tyre. Një platformë e specializuar ofron mjete kyçe për të hartuar një program të mirë.

Së fundi, është pozitive që ju të përfshiheni në marketingun dhe promovimin e kursit që keni prezantuar. Përdorni rrjetet sociale dhe rrjetet për të shpërndarë përmbajtjen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.