Si të studioni në fundjavë

Si të studioni në fundjavë

Si të studiojmë në fundjavë? Rutina e studimit është përshtatur në një periudhë të caktuar kohore. Ndonjëherë studenti e kryen këtë detyrë gjatë fundjavës. Një periudhë kalendarik që shpesh lidhet me kohën e lirë dhe planet me miqtë.

Megjithatë, motivimi është një përbërës që përforcon përkushtimin për të ditur. Kush studion çdo të shtunë ose të diel, ka një qëllim që dëshiron ta arrijë. Një qëllim që i jep kuptim punës tuaj. Këtu janë disa këshilla për t'u organizuar.

1. Vendi i studimit

Një mjedis i qetë dhe i rregullt ndikon pozitivisht në përqendrim. Ndoshta gjeni një bibliotekë afër lagjes tuaj që hap dyert të shtunën në mëngjes. Por mund të krijoni edhe një ambient komod në shtëpi për të studiuar në fundjavë. Në të dyja rastet, është e rëndësishme që të shmangni ato shpërqëndrime që bëhen një arsye e përsëritur për ndërprerje. Përdorni teknologjinë vetëm nëse është thelbësore për të kryer një punë.

2. Vendosni një orar me kohë për pushim

Siç e kemi treguar edhe më parë, fundjava zakonisht lidhet me kohën e lirë dhe planet me miqtë gjatë fazës akademike. Prandaj, këshillohet të rezervoni një hapësirë ​​të dielën për të pushuar dhe shkëputur. Një kohë e lirë që mund të bëhet nxitje dhe motivim për të përmbushur objektivat e planifikuara. Në këtë mënyrë, ajo periudhë jetohet si një çmim që vlerëson mundin e bërë.

3. Merrni vendime në përputhje me prioritetet tuaja

Studimi gjatë fundjavës nuk është gjithmonë një detyrë e lehtë. Sidomos kur mendoni se duhet të hiqni dorë nga planet që dëshironi të merrni pjesë. Megjithatë, kur e keni të qartë renditjen e prioriteteve dhe kjo reflektohet në vendimet tuaja, ju me vetëdije përparoni drejt qëllimit. Për shembull, mund t'ju duhet të hidhni poshtë disa aktivitete. Por megjithatë, Në çdo vendim që merrni me vetëdije, ju riafirmoni veten me objektivin e studimit.

4. Përfitoni nga orari i mëngjesit

Në këtë mënyrë, ju optimizoni kohën e disponueshme të shtunën dhe të dielën. Të ngrihesh herët është çelësi për të pajtuar përgjegjësinë akademike me jetën familjare. Gjeni një ekuilibër në orarin tuaj. Krijimi i një kalendari studimi mund t'ju ndihmojë në planifikimin tuaj. Por ju nuk mund të udhëhiqeni vetëm nga menaxhimi i kohës. Vendosni synime realiste për t'i rishikuar gjatë fundjavës.

5. Ndani projektin tuaj të studimit me njerëz të tjerë

Ju zhvilloni autonominë tuaj personale gjatë studimit. Megjithatë, edhe nëse është një detyrë që e bëni individualisht, mund të ndani me njerëzit e tjerë aspekte që janë pjesë e kësaj përvoje. Shokët tuaj të klasës janë në një proces të ngjashëm me atë në të cilin ju luani. Në këtë mënyrë, studentë të tjerë, miq dhe familjarë ju shoqërojnë gjatë procesit. Ata gëzohen për qëllimet tuaja të arritura dhe ju ofrojnë një fjalë inkurajimi përballë një vështirësie.

Si të studioni në fundjavë

6. Përdorni teknika studimi

Zbatoni zakonet dhe rutinat gjatë studimit në fundjavë. Dhe shkruani në një fletore ato dyshime që duhet të zgjidhni. Nëpërmjet shkrimit ju mbani mend informacionin thelbësor. Dhe ju mund të merreni me sqaroni ato çështje të pazgjidhura. Përndryshe, është e mundur të grumbullohet injoranca ose konfuzioni rreth temave të ndryshme.

Dhe përdorni teknikat e studimit për t'ju ndihmuar të kuptoni dhe rishikoni idetë. Nënvizoni konceptet kryesore. Bëni diagrame nga të dhënat më të rëndësishme. Pastroni ato shënime që kanë një paraqitje të çrregullt.

Si të studiojmë në fundjavë? Me motivim, përkushtim dhe këmbëngulje. Për ta bërë këtë, imagjinoni qëllimin tjetër që dëshironi të arrini.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.