Studimi i trajnimit: A ka kjo disiplinë me të vërtetë rrugëdalje?

Studimi i trajnimit: A ka kjo disiplinë me të vërtetë rrugëdalje?

Studimi i trainimit: A keni vërtet mundësi për karrierë? Dihet tashmë që profesionet janë çështje mode, gjithmonë ka pasur profesione me më shumë mundësi se të tjerët. Dhe aktualisht, duket se ka ardhur radha stërvitje. Një disiplinë që, në thelb, është shumë e re, prandaj pjesërisht lulëzimi i saj i madh. Sidoqoftë, termi trajnim përdoret shumë lirshëm dhe plotësisht jashtë kontekstit.

Për shembull, programi Zeri përdor etiketën e trajnerëve për të emëruar David Bisbal, Malú dhe Melendi, kur në realitet, askush prej tyre nuk vë në praktikë asnjë nga ushtrimet e trajnerit.


Një realitet tjetër është se në ditët e sotme, kurset në këtë temë ofrohen tej mase, edhe për shkak se ka shumë kërkesa. Sidoqoftë, nëse vërtet dëshironi të ndiqni një kurs serioz, atëherë drejtohuni nga oret që ka thënë kursin. Asnjë profesionist nuk mund të trajnohet për njëzet orë ose pesëdhjetë. Nëse ajo që dëshironi me të vërtetë është të siguroni jetesën nga stërvitja, atëherë vini bast të bëheni një Ekspert Trajnimi që ju akrediton siç duhet.

Nga ana tjetër, merrni kursin në një qendër që mbështetet nga shoqata të tilla si Asseco sepse në atë rast, ju mund të jeni i sigurt se do të jeni me fat të mësoni nga profesionistë të kualifikuar. Stërvitja ka të bëjë shumë me profesionin. Studimi i trajnimit thjesht për shkak të mundësive të punës që ofron nuk është një ide e mirë. Një trajner është ai që dëshiron të ndihmojë njerëzit e tjerë të jenë të lumtur. Prandaj, do të ishte një gjest hipokrizie për të mos praktikuar me shembull.

Prandaj, është e rëndësishme të jesh i qëndrueshëm si profesionist, prandaj, trajnimi është një disiplinë fantastike për ata që kanë studiuar psikologji për shembull. Një trajner punon me njerëz, prandaj, është një profesion fantastik për sa kohë që kryhet me një përgjegjësi morale.

Më shumë informacion - Coaching, një derë e rëndësishme profesionale


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.