Teknik superior në protetikë dhe ortotikë

Teknik superior në protetikë dhe ortotikë

Brenda familjes së Shëndeti, në një cikël Cikli i trajnimit të arsimit të lartë, është e mundur të merret shkalla e Teknik Superior në protetikë dhe ortotikë, por para se të përdorni 2000 orë mësimore duhet të plotësoni një sërë kërkesash, të cilat ju ekspozojmë më poshtë:

1. Nëse keni marrë Bacalaureate ose Shkallën e Dytë Bacalaureate, brenda disa modaliteteve të Baccalaureate eksperimentale.

2. Nëse keni ndonjë titull të Teknikut Superior ose Specialistit.

3. Për sa kohë që keni kaluar kursin e Orientimit Universitar ose parauniversitar.

4. Nëse keni ndonjë diplomë universitare ose ekuivalente, për qëllime akademike.

Nga ana tjetër, Teknik superior në protetikë dhe ortotikë bëhet një profesionist i aftë për të përshtatur, si dhe për të bërë, protezat, ortozat dhe ortotikët sipas recetave të mjekut, gjithashtu për të organizuar mjedisin dhe metodat e prodhimit të protezave, ortotikëve dhe ortotikëve dhe, natyrisht, kryerjen e menaxhimit dhe administrimit të një qendra laboratorike dhe ortopedike.

El Plani i trajnimit Përfshin një mësimdhënie teorike-praktike, bazuar në sa vijon module profesionistë: menaxhimi dhe administrimi i një laboratori dhe qendre ortopedike, dizenjimi i pjesëve orto-protezë, përpunimi i produkteve orto-protezë bazuar në recetë mjekësore, adaptimi i orto-protezave, fiziopatologjia e orto-protezës, etj.

Dalja nga puna. Siç ju kemi thënë tashmë, trajnimi përfshin gjithsej 2000 orë mësimore. Në fund të studimeve tuaja do të jeni në gjendje të gjeni një fushë profesioni brenda sektori i kujdesit shëndetësor të ortopedisë, qoftë në zona publike dhe private, gjithashtu duke krijuar kompaninë tuaj si profesionist i pavarur. Pozicionet që do të kryhen do të jenë: Teknik i Ortoprotezës, Teknik i Ortopedisë dhe përgjegjës i laboratorit të orto-protezës. Gjithashtu, ju do të jeni në gjendje të veproni si një Delegat Komercial i kompanive që prodhojnë proteza ortotike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Salvador dijo

  Do të doja të dija se ku mund të studioj karrierën e teknikut superior në ortotikë në Nuevo Leon Mexico

 2.   Daniel dijo

  edhe unë, në Nuevo León, por duket se ata nuk përgjigjen këtu.

 3.   ZAKARIAS FELIX RUBEN dijo

  MIR MMNGJES, DUA T TO DI, N CSE MUND T ST STUDIOJ KARRIERN E ORTOZISS DHE PROTEZISS N DISTANC, JAM NGA KAPITALI I CORRIENTES, DO T L DUA T TO STUDIOJ atë karrierë.
  Unë jam një teknik i lartë në instrumentet kirurgjikale.
  Unë shpresoj që ju të keni mirësi të më siguroni të dhëna të domosdoshme për të njohur nëse është e mundur, ku dhe si do të duhej të bëj.

 4.   MELISSA CARRANZA dijo

  Përshëndetje, unë do të doja të studioja Teknik Superior në Ortotikë. Jam shumë i interesuar që jam nga provinca e Kordobës, i pranuar në Lic. Në Bioimagenes.
  Kam nevoje per keshilla informacioni, faleminderit shume !!!

 5.   Juliet Carbonell Hervas dijo

  Unë do të doja informacion në lidhje me kursin e Teknikut Superior në protetikë dhe ortotikë.
  Shumë falemnderit

 6.   ROBERT CARRIZO dijo

  Pershendetje, a mund te me dergoni informacione rreth kesaj shkalle?

 7.   ARTHUR MENDOZA dijo

  Mirëmëngjes dua që të më informoni për këtë karrierë dhe do të doja informacion në lidhje me kursin e Teknikut Superior në ortotikë.

 8.   conchi ramos dijo

  Unë do të doja të merrja informacione të azhurnuara në lidhje me kursin e Teknikut Superior në Ortotikë

  Faleminderit dhe Përshëndetje