Tetë zakonet e sezonit të provimeve pozitive

Tetë zakonet e sezonit të provimeve pozitive

Shumë studentë mbyllen në librat e tyre gjatë periudha e provimit. Sidoqoftë, zakonet pozitive janë shumë të shëndetshme gjatë kësaj periudhe. Kujdesi për veten tuaj fizikisht dhe mendërisht do t'ju ndihmojë të përballoni më mirë përpjekjet e shpeshta:

1. Shmangni studimi natën. Organizoni kohën tuaj të studimit në mënyrë që të mund të shijoni pushimin tuaj të merituar gjatë natës. Përfitoni nga orët e dritës natyrore për të studiuar më mirë.

2. Filloni ditën me një Mëngjes i mirë dhe hidhni ditën me një darkë të lehtë.

3. Shmangni pirjen e kafesë dhe pijen më shumë ujë gjatë gjithë ditës.

4. Dalja në Caminar dhe për të bërë një shëtitje për të marrë frymë ajri të pastër dhe për t'u shkëputur nga rutina e studimeve.

5. Përfundoni ditën me një plan të qetë, për shembull, mund të dëgjoni radio për një kohë ose të shikoni televizion.

6. Integroni ushtrime relaksuese në rutinën tuaj. Kontrolli i frymëmarrjes është një nga kujdeset themelore thelbësore për të ruajtur kontrollin në të tashmen tuaj.

7. Integroni pushimet e shkurtra për çdo orë studimi të kaluar mirë. Bëni këto pushime si një antidot motivues. Nëse do të studioni në bibliotekë, mos harroni të sillni një meze të lehtë për ta marrë në mes të pasdites. Dhe gjithashtu, nëse studioni në bibliotekë, shmangni uljen pranë një shoku të klasës. Ju rrezikoni të bëheni më të shpërqendruar.

8. Shpesh gjatë Koha e provimit, shumë studentë ndryshojnë plotësisht rutinën e tyre të zakonshme. Sidoqoftë, këshillohet të ruhen disa nga zakonet e shpeshta për t'i dhënë normalitet kësaj faze.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.