Coaching, një derë e rëndësishme profesionale

Coaching, një derë e rëndësishme profesionale

Kur zgjedh një punë të ardhshme gjithmonë ka një debat të brendshëm. Një që nënkupton marrjen e një vendimi bazuar në rezultatet që ju raporton një zonë studimi ose gjithashtu, duke studiuar bazuar Profesioni. Pa dyshim, opsioni i dytë është gjithmonë më i rëndësishëm. Duhet të theksohet se stërvitja është bërë një nga karrierat e suksesshme në ditët tona pasi trajneri është një profesionist i kërkuar në fushën e kompanisë, në ekipe pune dhe gjithashtu, në nivelin individual. Por një nga avantazhet e trainimit në lidhje me psikologjinë është që të jesh në gjendje të veprosh si trajner nuk është e nevojshme të kesh studiuar psikologji në universiteti, pasi përveç kësaj, edhe pse të dy disiplinat janë shumë të ngjashme, ato në të vërtetë janë mjaft të ndryshme.

Atje shkollat ​​e stërvitjes të cilët japin kurse për këtë temë dhe mund të jenë mundësia juaj për një kontakt të parë në një nivel profesional. Për shembull, në Madrid ka dy shkolla stërvitje që, megjithëse kanë një krijim të fundit, kanë një projeksion të rëndësishëm. Ky është rasti i D'Arte Formación dhe Crearte Coaching.

Por gjithashtu, brenda cikleve të ofruara për punëtorët aktivë, zakonisht ofrohen kurse të lidhura drejtpërdrejt ose indirekt me trainimin. stërvitje është një disiplinë e rekomanduar veçanërisht për të gjithë ata që duan të thellohen në sferën emocionale të një qenie njerëzore dhe që kanë një thirrje të qartë për të ndihmuar dhe motivuar në artin e të qenit të lumtur.

Shtë një disiplinë që vjen nga fusha e sportit dhe që përmes formulës së pyetjes dhe përgjigjes trajneri Sjell dritë në coachee.

Më shumë informacion - Këshilla për të bërë doktoraturën


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.