Truket më të mira për të studiuar

Studimi në bibliotekë

Në shoqërinë në të cilën gjendemi, shkollat ​​ose institucionet arsimore janë ato që mësojnë koncepte që ju duhet të mësoni, por askush nuk ju mëson se si duhet t’i mësoni ato. Duket se teknikat e studimit janë diçka e lindur tek njerëzit ... Dhe gjithçka larg nga realiteti.

Në realitet, njerëzit duhet të kenë teknikat e studimit shumë e qartë dhe një organizim shumë konkret në mënyrë që truri të pranojë ta brendësojë atë të mësuar. Në këtë kuptim, pasi të jeni të qartë për teknikat që janë më të mirat për ju, duhet të keni edhe disa hile në mëngë kështu që në këtë mënyrë, studimi është shumë më i lehtë për ju.

Shënoni qëllimet tuaja

Vendosni synime të qarta për veten tuaj në kurrikulën tuaj, në mënyrë që të dini se çfarë doni të arrini. Nëse doni të kaloni një provim me një notë, atëherë qëllimi juaj është të merrni një dhjetëshe! Sepse nëse qëllimi juaj është thjesht të kaloni ose të merrni një 5, atëherë ... do të dështoni. Ju do të duhet të vendosni qëllime realiste dhe të punoni më shumë nëse është e nevojshme për të arritur qëllimet tuaja. Zhvilloni një plan studimi me ato synime në mendje.

Planifikoni mirë kohën tuaj

Meqenëse koha juaj është para, duhet ta planifikoni mirë. Kështu që ju mund të organizoheni dhe të shfrytëzoni sa më shumë kohën tuaj, duke bërë pushime, por pa humbur shumë kohë. Duke organizuar kohën tuaj do të fitoni qetësi dhe ankthi do të zhduket vetvetiu. Nëse nuk përgatiteni, do të jeni vetëm të përgatitur të dështoni.

Pusho mirë!

Brenda kohës tuaj të planifikuar mirë duhet të keni kohë për pushim ... Ju nuk jeni një makinë dhe truri juaj ka nevojë të shkëputet dhe të përqendrohet në gjëra të tjera që ju motivojnë dhe relaksojnë. Ju nuk do të jeni në gjendje të keni përqendrim të mirë nëse nuk keni kohë të shëroheni nga ajo për të cilën keni punuar.

Kjo mund të jetë 10 minuta pushim, të shkosh në palestër, të flasësh me një mik apo thjesht të kesh një filxhan çaj të nxehtë për tu rimbushur. Bërja e pushimeve të rregullta do t'ju ndihmojë të përqendroheni më mirë dhe të rrisni produktivitetin tuaj.

Studimi në bibliotekë

Provoni veten!

Shtë e nevojshme që kur të keni studiuar për një kohë ta vendosni veten në provë. Truri mund të harrojë gjërat që keni menduar se i keni mësuar vetëm sepse i keni studiuar ato shumë kohë më parë. Zgjidhja që kjo të mos ndodhë është që ju të përgatitni veten mendërisht që të jeni në gjendje të mbani mend datat, emrat, formulat ... merrni pyetësorë të rregullt rregullisht për ta mbajtur mendjen tuaj aktive me atë informacion dhe mbajeni të freskët në trurin tuaj.

Mbani një mendje pozitive

Nëse mendoni negativisht, nuk do të jeni në gjendje të arrini rezultate të mira sepse tashmë jeni duke vënë veton mendore për ta arritur atë. Qëndrimi juaj ka një ndikim të madh në studimin tuaj dhe këtë do ta merrni në efektivitetin e procesit tuaj të të mësuarit. Nëse vazhdoni të mendoni ose të thoni se nuk mund ta bëni, nuk do të përkushtoheni vërtet Ta mësosh dhe të studiosh vetëm do të jetë një detyrë e lodhshme dhe e vështirë.

Ju duhet të përqendroheni në rezultatet pozitive dhe si mund të përdorni pikat tuaja të forta individuale për t'i arritur ato. Kur mendoni pozitivisht, qendrat e shpërblimit të trurit tuaj janë më aktive dhe Kjo do t'ju bëjë të ndiheni më pak të shqetësuar dhe më të hapur për të brendësuar koncepte të reja.

Shpërbloni veten!

Ka shumë mënyra për të integruar një sistem shpërblimi në zakonet tuaja në mënyrë që të mësoni se si të studioni për provime në mënyrë më efikase. Për shembull, kur keni një faqe të mësuar, mund të keni ... një ari gomar!

të lumtur gjimnazistë

Përça dhe sundo

Për ta bërë më të lehtë mësimin për ju, nuk doni ta mësoni të gjitha menjëherë. Ju duhet ta ndani informacionin në seksione ose segmente më të vogla në mënyrë që në këtë mënyrë, truri juaj të asimilojë më mirë informacionin. Ndani një pikë në nënndarje të ndryshme dhe mos kaloni në tjetrën derisa të mësoni të parat.

Shpjegoni ato që keni mësuar

Kur mendoni se dini një mësim, thjesht duhet t’i shpjegoni dikujt tjetër atë që keni studiuar, me fjalët tuaja! Kjo do të thotë që ju nuk do të duhet të shpjegoni konceptet sikur të ishit një robot ... Idealisht, ju duhet të shpjegoni secilën pjesë të asaj që keni studiuar me fjalët tuaja. Zgjidhni një person të besuar që mund të jetë pranë jush në këtë proces studimi.

Un psikopedagog Mund t'ju ndihmojë të përmirësoni studimin tuaj dhe të përmirësoni teknikat tuaja të të mësuarit. Nëse me gjithë informacionin në këtë artikull e keni ende të vështirë për të studiuar dhe këto hile janë të pamjaftueshme për ju, atëherë mos hezitoni të kontaktoni një për t'ju dhënë strategji specifike studimi sipas rastit tuaj specifik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.