Кои услови треба да се исполнат за да се работи како масер?

холистичка-масажа

Да се ​​биде целосно практична работа и со физички контакт со други луѓе, Обуката на масер е клучна за резултатот да биде најдобар можен. Личноста која професионално се посветува на тоа да биде масер бара големо познавање на човечкото тело заедно со континуирана пракса.

Во следната статија ви кажуваме што ви треба да може да вежба како масер на целата шпанска територија.

Кои се разликите помеѓу физиотерапевт и масер?

Многу луѓе често ги мешаат поимите физиотерапевт и терапевт за масажа. Основната разлика е во тоа што на физиотерапевтот му треба високо образование кога го практикува како таков и масерот може да работи без никакво високо образование. Масерот се фокусира пред се на естетскиот елемент на човечкото тело додека кај физиотерапевтот негова главна функција е да спречи повреди.

Што е потребно за да може да се работи како масер

Пред сè, мора да биде јасно дека постојат различни типови на масерки. Во случај на остеопатија или хиропакса, потребно е поголемо познавање на човечкото тело, така што обуката треба да биде доста важна. Потоа зборуваме за специјалитетите кои постојат во однос на професијата масер:

хиромасажа

Професионалецот ги користи рацете кога станува збор за решавање на одредени проблеми од мускулест тип. Обуката за оваа специјалност ќе ви помогне да работите на места како што се центри за убавина, спортски сали или спортски клубови.

Спортска масажа

Во моментов има голема побарувачка за професионалци поврзани со спортска масажа. Постојат бројни курсеви кои можат да ви помогнат да тренирате за оваа специјалност во областа на масажата.

хиропрактика

Професионалец за хиропрактика е квалификуван да решава проблеми поврзани со 'рбетот. Обуката за оваа специјалност вклучува знаење како да се манипулира со целиот 'рбет на безбедно и спречи одредени повреди поврзани со состојбата на пршлените.

Остеопатија

Остеопатијата се однесува на тој професионалец, кој е способен безбедно и ефективно да манипулира со 'рбетот и екстремитетите.

Во сите овие специјалитети поврзани со масажата, доволно е да се земе специфичен курс за неа кога се вежба како таква. Можете да најдете многу курсеви низ шпанската територија, па нема да имате проблем да го одберете специјалитетот за масер кој најмногу ви се допаѓа. Навистина важно е да бидете правилно обучени во однос на човечкото тело.

Ambrosia_SPA_Relaxing_Massage

сертификат за масер

Иако професијата масер не е регулирана како таква, На крајот од избраниот курс, лицето добива диплома што ја потврдува стекнатата обука. Овој тип на сертификат е валиден во однос на стекнатото знаење и обука, но доколку центарот што го издава нема добри референци, дипломата има релативна вредност. Најдоброто затоа пред да започнете одреден курс е да се уверите дека тој центар нуди гаранции и има одреден престиж во областа на масажите.

Кога станува збор за работа како масер, огромното мнозинство на компании ќе ја земат предвид и обуката и искуството во оваа област. Во моментов има професионалци за масажа кои се одлучуваат за формулата за самовработување. Ова не е ништо повеќе од нудење на вашите услуги како самовработен или самовработен работник.

На кои места масер може да ги понуди своите услуги?

Можностите кога работите како масер се доста различни. Освен тоа што е самовработен како хонорарец, масерот може да работи во козметички салони, теретани, болници, спортски клубови, хотели итн... Како што можете да видите, асортиманот е доста широк и побарувачката денес е многу голема, па оттука е многу препорачлива професија.

масажи

Колкава е платата на масер

Просечната плата на професионалец како што е масер е околу 98.000 евра годишно. Платата може да се пресметува и врз основа на одработените часови. Моментално часот на работа масер е околу 50 евра. Како и во огромното мнозинство на работни места, платата варира во зависност од искуството што го има професионалецот во оваа област. На овој начин има доста искусни масерки кои можат да заработат повеќе од 180.000 евра годишно. Како што видовте, работата на масер е доста добро разгледана и затоа платите се доста високи и важни.

Накратко, работата за масер е прекрасен избор во случај да ви се допаѓа се што е поврзано со човечката анатомија. Кога постојано работите на телото, од суштинско значење е да го добиете најдобриот можен тренинг. Оттука, важно е да се земе курсот за масер во центар кој има прекрасни референци и има одредено име во светот на масажите.

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.