Што е социјално образование и какви придобивки носи тоа?

Што е социјално образование и какви придобивки носи тоа?
Обуката, образованието и културата промовираат долгорочен личен развој. Тие обезбедуваат ресурси кои позитивно влијаат на донесувањето одлуки, идното планирање и квалитетот на животот. Затоа, проширувањето на знаењето и практикувањето на нови вештини промовираат индивидуален раст. знаење, анализирани како процес кој постојано се проширува, поврзете се со нови цели.

Па, надвор од индивидуалната визија, образованието е суштински мотор на општеството: го зајакнува општото добро. Поради оваа причина, социјалното образование е диплома со висока хуманистичка вредност што е од суштинско значење во контекст на неизвесност. Професионалците кои го следат овој пат се стекнуваат со алатки и средства за креирање стратегии за интервенција прилагодени на потребите на различни групи. Имено, покренуваат иницијативи и проекти кои имаат педагошка цел. Секоја иницијатива е создадена од претходна дијагноза.

Придобивки од социјалното образование

Учењето и развојот на знаењето не се контекстуализирани само во оние искуства кои се усогласени со формалното и академското образование. Плановите направени во слободно време, исто така, можат да направат разлика во сегашноста на една личност. На пример, учеството во културни предлози носи нови перспективи и гледишта.

Во овој случај, личноста не само што ужива во збогатувачко искуство, туку и го храни својот внатрешен свет преку контакт со убавината. Искусните придобивки ги надминуваат интелектуалните или рационалните области: процесот позитивно влијае на искуствениот, емоционалниот и афективниот план. Всушност, проектите за социјално образование ја нагласуваат комуникацијата, социјалните односи и учеството во кохезивна група.

Нивните лични или семејни околности можат да го олеснат формирањето искуство и контакт со културниот живот. Но, постојат и ситуации на ранливост кои го зголемуваат нивото на тешкотија во пристапот до нови можности. Професионалци кои учат социјално образование ги придружуваат возрасните и децата кои преку своето вклучување во совршено испланирани проекти го развиваат својот потенцијал.

Што е социјално образование и какви придобивки носи тоа?

Во кои области на специјализација функционира социјалното образование?

Развиените дејства може да се усогласат со различни цели. На пример, некои социјални едукатори работат на образование и поддржуваат проекти за сениори. На пример, тие елаборираат позитивни мерки за спречување и избегнување на стареењето што ги синтетизира оние гестови и форми на комуникација кои имаат тенденција да ги детизираат оние кои веќе надминале 80 години. Соочени со различните видови на прекумерна заштита, што може да го условува капацитетот за одлучување на главниот лик, социјалното образование промовира форма на врска која е усогласена со почит кон другиот.

Агеизмот, кој сè уште е видлив во општеството, дава нејасна слика за процесот на стареење или за животот по пензионирањето. Поради оваа причина, проектите за социјално образование обезбедуваат нови ресурси за корекција на предрасудите и стереотипите за возраста.

Социјалното образование е вклучено и во исполнувањето на одржливите цели. Имено, ги води луѓето од различни возрасти во грижата и заштитата на природните ресурси. Покрај тоа, социјалното образование обезбедува и нови можности за учење насочени кон професионален развој и барање работа.

Проектите за социјална интервенција не само што бараат планирање и практична стратегија. Покрај тоа, тие се придружени со персонализирано следење. На овој начин може да се процени значајното влијание што иницијативата го предизвикала кај секој човек. Затоа, постојат групи кои секојдневно се соочуваат со сложена реалност. Тие се внатре нееднаква позиција која го ограничува пристапот до можности кои промовираат благосостојба. Поради оваа причина, проектите за социјално образование кои се насочени кон луѓе од различни возрасти отвораат нови врати.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.