Барања за влез во војска

армиски војници во мисија

Постојат луѓе кои уште од детството ги интересираат сè што е поврзано со армијата или војската ... тие знаат дека кога ќе пораснат, сакаат да се посветат на ова скоро без да знаат како да го прават тоа додека растат. Другите луѓе, од друга страна, го откриваат како што стареат. Тие сфаќаат дека нивните лични и професионални вкусови и интереси имаат многу врска со она што се прави во армијата.

Да се ​​биде во војска и да се приклучи на армијата е сон на многу луѓе кои сакаат да бидат професионалци во овој сектор. Војската стана одлична можност за работа и може да се промовира како професионална кариера. Можете да специјализирате во различни области во рамките на оваа професија. Секоја година шпанската армија бара специјализирани професионалци, но за да бидете војска ... мора да имате вокација и да сакате да бидете! Како и во која било друга професија, не секој вреди, и навистина мора да сакате да го сторите тоа за да постигнете добри професионални резултати.

Влезете во армијата

Постојат некои барања кои се од суштинско значење за да може да се влезе во војска. Оние што ќе ги видите подолу се најопштите барања, но потоа, во зависност од категоријата во која сакате да се натпреварувате, тие ќе имаат поконкретни и конкретни барања. Но, како општо правило, следниве барања се глобални за сите области:

 • Имајте шпанска националност
 • Да не бидат лишени од граѓански права
 • Немаат криминално досие
 • Бидете 18 години (или запознајте ги во годината на повикот)
 • За да учествувате во Генералниот корпус и маринскиот корпус (без претходна квалификација) не смеете да имате 21 година
 • Во Воениот здравствен корпус (без претходна квалификација) нема максимално ограничување на возраста
 • За прием со унапредување (без претходна универзитетска диплома), за Генералниот корпус и маринскиот корпус, 31-те години не смеат да бидат исполнети или да биле исполнети во годината во која е објавен соодветниот повик.
 • За скалата на офицери на воените здравствени корпуси, (без претходна квалификација за универзитетска диплома) 27-те години не смеат да бидат исполнети или исполнети во годината во која е објавен соодветниот оглас.
 • Не можете да имате тетоважи кои имаат изрази или слики спротивни на институционалните вредности.
 • Не се дозволени ниту тетоважи ниту каква било модификација на телото што може да се види на униформите на вооружените сили.

Шпанско воено воздухопловство

Кои квалификации ви се потребни?

Квалификациите што ќе ви требаат за да влезете во војска и да уживате во вашата работа во вооружените сили ќе зависат пред се од позицијата до која сакате да пристапите. Нема да ви бидат потребни истата квалификација за копнените корпуси, како за воените здравствени корпуси или за пристап до трупите и морнарите.

Кога ги исполнувате условите и ја имате потребната квалификација, ќе мора да ги положите приемните тестови. Изборниот систем е преку конкуренција-опозиција. Theе мора да бидете свесни за повикот, така што кога ќе се отвори, да можете да ја поднесете вашата апликација. Ако сакате да бидете внимателни, треба да бидете свесни за Службениот државен весник.

Во резолуцијата ќе ги добиете датумите на повикот, она што треба да го претставите, степенот потребен во секој случај. Тогаш ќе се појават списоците на примени и исклучени. Во исклучената листа тие даваат можност да ги исправат грешките. Placeе се појави и местото, датумот и времето на почетокот на првиот тест за опозиција.

Кога започнувате процес на спротивставување и процес на избор, ќе бидат објавени местата, датумите и времето за следните повици на кои ќе треба да присуствувате додека одобрувате. Може да земете различни натпревари: војници и морнари, воена психологија, воена медицинска сестра, копнена армија или воздухопловство.

Воздухопловство на земја

Во зависност од тоа каде сакате да пристапите, барањата може да се променат. Неопходно е да земете предвид во кој сектор од армијата сакате да влезете и откако ќе бидете јасни за тоа, тогаш можете да ги разгледате поконкретните барања за секој конкретен случај.

Она што е јасно е дека ако навистина сакате да се посветите на војската и влегувањето во армија, можете да имате добра професионална кариера. Beе можете да работите на она што го сакате и да уживате секое утро во работа за која сте страствени и што ќе ја извршувате со енергија и физичка и внатрешна сила. Дознајте за следното објава и со тоа исполнете го вашиот сон за работа во армија!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Камила Ерера dijo

  Што ако сакам да влезам во аргентинската армија и имам брат во затвор, дали нешто ме спречува?

 2.   Ossоселин Вега dijo

  Па, денови припаѓам на СПИ на Панама, исто така, би сакал да припаѓам на силата на Шпанија или да се преселам таму, дали би можел да го сторам тоа