Декалог да бидеш добар студент

Декалог да бидеш добар студент

Биди а Добар студент е збир од неколку елементи. Во обука и студии ви го покажуваме нашиот посебен декалог за да бидете добар студент:

1. на силата на волјата поважно е од интелигенцијата да учат. Силата на волјата е тој мотор способен да го придвижи вашиот свет и тоа се рефлектира во постојано подобрување и во освојување на нови цели.

2. Удобно е да се користи времето на час многу добро присуствува на наставникот. Искористете го часот за да земете добри белешки и да ги поставите сите потребни прашања. Запомнете исто така дека можете да научите од прашањата што ги поставуваат другите соученици.

3. Учите многу како тим, затоа, биди скромен да биде набудувач и да учи од другите.

4. Прилагодете го вашиот техники на студирање. Метод што е корисен за партнерот не мора да биде исто толку корисен за вас. Вие се познавате себеси подобро од кој било, затоа, подобрете ги техниките што навистина ви помагаат да учите.

5. Иако е погодно да се подобри разбирање во студијата, секогаш има некои термини кои мора да бидат запаметени такви какви што се. На пример, соодветни имиња или датуми. Студирањето не е секогаш пријатен гест, но задоволството што постои зад напорот е многу корисно.

6. Бренд реални цели во рамките на вашиот план за акција.

7. Не споредувајте се со другите и секогаш измерете ја својата еволуција од себе. Прославете ги вашите позитивни резултати.

8. Пронајдете добра средина за учење. На пример, можете да одите на библиотека секој ден

9. Побарајте помош кога ви треба. На пример, можеби ќе ви треба поддршка од а Тутор или де тренер.

10. Запомнете дека знаењето ви го шири умот и ви ги отвора вратите.

Повеќе информации - Обука за студенти: Кога да побарате помош

Извор - Аципренса


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.