Како да се добие наставната програма на опозициите

темерен

Ако сте решиле да полагате натпреварувачки испит и веќе знаете што сакате да направите, тогаш сега е повеќе од веројатно дека се чувствувате малку изгубено, како учите сè што ќе ве прашаат? Можно е веќе да знаете кога се спротивставувања, па дури и повеќе од веројатно е да имате сè добро разгледано, но да ви недостасува најважното нешто; Агендата!

Кога повикот за кој сте заинтересирани е веќе објавен, мора да започнете да студирате И многу сериозно! Затоа што опозициите имаат многу висока граница. Запомнете дека опозицијата мора да се подготви многу порано, затоа ве советувам да извршите студија за различните повици што излегоа во последните месеци на позициите што ве интересираат и на тој начин да бидете во можност да направите истрага за карактеристиките кои ги сочинуваат.

темерен

 Работи што треба да ги знаете заедно со агендата

Заедно со наставната програма, ќе мора да знаете уште неколку работи, на пример, ако има повеќе од еден испит и каков вид тестови се тие. Покрај тоа, исто така ќе мора да знаете:

 • Заслугите тоа би било побарано од вас за работата (работно искуство, јазици, обука, итн.).
 • Термин од објавувањето на повикот до првиот испит (за да можете да ја испланирате студијата и целата агенда).
 • Потребна квалификација (Може да биде основен или повисок степен). Доколку ја немате потребната квалификација, не е потребно да го барате наставниот план на опозицијата, бидејќи тоа нема да ви помогне.

Штом го имате ова јасно, ќе мора да ги барате белешките што одговараат на агендата на опозицијата на која сакате да се претставите.

Опции за пребарување на теми

За да ја пребарувате агендата на една опозиција, имате неколку опции:

 • Купете ги наставните планови за спротивставувања од врската што само што ве оставивме. Findе ги најдете ажурирани до најновиот достапен повик, така што ќе имате многу поголема шанса да поминете.
 • Подгответе ја својата агенда барајќи книги признати издавачи и да бидете постојани во студијата.
 • Оди на академија така што тие ќе ви го дадат наставниот план и ќе ви помогнат да го проучите она што е навистина важно за вас да го проучите.

Со првата опција ќе мора да бидете многу постојани и сами да плаќате за материјалот, во случај на втората тие ќе ви ја дадат агендата во академијата, но ќе мора да плаќате месечна претплата за услугите обезбедени од академијата.

темерен

Да се ​​проучи дневниот ред

Но, штом еднаш ќе одлучите да го проучувате наставниот план, ќе мора да имате многу јасни карактеристики во вашите навики за студирање, бидејќи не е сè насочено кон тоа да имате наставен план, потребни ви се квалитети што ќе ви помогнат да ги поминете спротивставувањата, како што се: дисциплина, знаејќи која е вашата цел и да се борите за тоа и мора да бидете организирани во студиите.

За да пристапите кон студијата, ќе мора да имате строго планирање во студиото, со многу специфични часови на студии и одмор што ќе мора да ги исполните. Вие нема да можете да заборавите да направите дијаграми и резимеа за постојано да ги прегледувате и да полагате тестови и испити за да видите дали ви оди добро или дали треба да прегледате.

Како да се добие наставната програма на опозициите

Штом ќе бидете свесни за сето ова, ќе мора да го добиете наставниот план за спротивставувања, постојат неколку опции што можете да ги земете предвид за да го добиете. Ајде да видиме некои од овие опции за да можете да ја изберете онаа што најдобро ви одговара:

 • Побарајте ја агендата на луѓе што ги познавате и кои веќе ги доставиле или ќе ги достават и фотокопираат.
 • Побарајте материјал за овие повици на книжарници така што ќе ви го донесат на посебен начин за вас во случај да не го земат предвид. Во книжарниците или продавниците за канцелариски материјал тие работат со многу издавачи и можат да ви помогнат да го пронајдете точниот материјал што ви треба.
 • Бидете внимателни со материјали што ги добивате преку Интернет затоа што не можете да имате вистинска гаранција дека таа е вистинската агенда или дека елаборацијата е одлична.
 • En Опозиција. Можете да најдете водич за познавање на повиците за опозицијата, тие можат да ве водат низ курсеви, исто така, ве советуваат препорачани центри за подготовка и исто така да ви кажат на опозициите до кои можете да пристапите според вашето ниво на студии, Значи, нема да се сомневате да знаете до кои опозиции можете да пристапите!

Дали веќе аплициравте на некои конкурентни испити за да работите во вработување во јавност? Дали сакате да ни кажете за вашето искуство? Како ја добивте агендата? Кажете ни се што ви треба! И ако се сомневате, не двоумете се да оставите коментар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Halima dijo

  Здраво, сакав да студирам испит за административен асистент, бидејќи имам повисок степен администрација и финансии и не знам како да ја добијам наставната програма.
  Ви благодариме.

 2.   Како и да е dijo

  Честитки за Халина што ги помина студиите. Сега треба само да разберете што читате за да одговорите самостојно.

 3.   Гертруда dijo

  Здраво, би сакал да добијам програма до Специјалист техничар во здравствена документација за спротивставувањата на САС во Андалузија

 4.   Фран dijo

  Би сакал да пристапам до специфичниот наставен план на конкурсните испити за повисок степен во управувањето и заедничките услуги на Министерството за култура, програма 3, што одговара на дипломирани студенти по информатички науки.

  1.    Irene dijo

   И јас Фран, и не можам да најдам материјали со кои би го проучувал. Дали би знаеле нешто друго?

 5.   Здраво dijo

  Би сакал да знам каде да ја најдам агендата за јуниорски натпревари на градскиот совет на Хоспиталет де Ллобрегат.
  Ви благодарам многу.