Како да изберете Изборни предмети на 4-то ЕСО

Како да изберете изборни предмети

Одлуките што ги носите во текот на вашата академска кариера може да бидат меѓусебно поврзани. Всушност, погодно е што при изборот на изборните предмети за четврта година на ЕСО, да не останете само на нивото на сегашната одлука, но идеално, треба да го набудувате влијанието што оваа одлука може да го има врз вашата иднина на подолг период термин.

На пример, предметите што ги избравте сега може да бидат поврзани со вашиот иден универзитетски академик. Како да изберете изборни предмети од четврта година на ЕСО? На Формирање и студии ние ве придружуваме во ова витално искуство.

Практични информации

Препорачливо е да ги консултирате сите информации за различните можности на располагање за да можете да направите сеопфатен биланс на овие алтернативи, но секогаш да ги персонализирате вашите конечна одлука. Тоа е, земете во предвид какви се вашите вкусови и преференции, да изберете изборни предмети што ќе се поврзат со вашите вештини, интереси и способности.

Разговарајте со вашите родители

Вашите родители се постојана референтна точка во вашиот сопствен живот, тие се луѓе кои ве познаваат многу добро и го сакаат вашиот поголема среќа. Затоа, од нивната позиција, тие можат да ве придружуваат и да ве советуваат при донесување одлуки за академски работи.

Вие сами донесувате одлуки за ова прашање, сепак, оставете се да бидете водени од луѓе со критериуми и авторитет. Покрај тоа, вашите родители донеле важни одлуки во нивниот живот и тие имаат емпатија кога ќе ја разберат тежината на овие типови прашања.

Разговарајте со вашиот учител

Родителите и наставниците имаат, од нивната позиција, фундаментално влијание врз животот на учениците. Затоа, покрај разговорот со вашите родители, можете да направите и а туторство со вашиот учител за да поставите какви било прашања или прашања што можете да ги имате во врска со ова прашање. Нормално е дека во ова време имате многу сомнежи, затоа, побарајте начин да ги решите преку овластени гласови.

Разговарај со твојот брат

Ако имате брат постар од вас или братучеди кои неодамна требаше да ја донесат оваа одлука, тогаш се препорачува да им верувате за да ве водат во ова академско искуство од кое и двајцата можете да имате толку многу емпатија.

Иако, на моменти, студентот го чувствува тоа одговорност да донесете одлука без ризик од грешка, во реалноста, погодно е да се релативизира оваа тежина за да се разбере дека донесувате одлуки за кои мислите дека се најпогодни во секое време.

Таа личност може да ви даде совет што и помогнало да донесе ефикасна одлука. Но, исто така, благодарение на близината на возраста, доживувате повисоко ниво на идентификација.

Кој е вашиот академски профил

Кој е вашиот академски профил

Можеби не сте сигурни дали сакате да направите А. универзитетска кариера и дека дури и ако знаете дека би сакале да бидете универзитет во иднина, сè уште не сте навеле кој е вашиот последен избор.

Сепак, можеби на поопшт начин можете да утврдите дали чувствувате поголема предност кон опции за букви или наука. Ако е така, кои четврти изборни предмети од тоа ви помагаат да се приближите до таа идна цел?

Сите предмети можат да бидат подеднакво важни гледано од гледна точка на знаењето што тие го придонесуваат. Сепак, важно е да го ставите вашиот интроспекција да идентификувате кој тип на предмет навистина ве мотивира затоа што најдобро одговара на вашите теми од интерес. За да го направите ова, можете исто така да го набудувате патот по кој сте оделе досега, на овој начин, можете подобро да се запознаете и да идентификувате на кои предмети најмногу се истакнувате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.