Мапи за концепти: за што служат и за што служат

идејни мапи

до студија, Секоја помош е добра и тоа го кажува оној кој студирал еден степен, кој оди на втор и кој размислува многу сериозно за полагање на некои конкурентни прегледи. Читање на агендата, подвлекување и сумирање на прочитаното, понекогаш не е доволно затоа што не ви помага да имате глобална визија за темата или самата агенда ... Токму тука функционалност на концептни мапи.

Во оваа статија сакаме да резимираме кои се овие мапи на концептот, така што ќе бидете јасни за нивната дефиниција и пред сè, и што е најважно, за што служат. Потоа ви оставаме информации.

Мапи за концепти: Кои се тие?

Се вика идејна карта до алатката што овозможува да се организира и претставува, графички и преку a шема, На знаење. Оваа класа мапи се појави во 60-тите со пристапите теоретичари на психологија del учење предложен од северноамериканецот Дејвид Аузубел. Со цел да Аузубел, клучниот фактор во учењето е што персона веќе знаете. Ова значи дека значително учење Тоа се случува кога човечко суштество ќе успее, експлицитно и свесно, да ги поврзе новите концепти со другите што ги имаше претходно. Овој процес потекнува од одредени модификации во структура на сознанието.

Мапи за концепти: За што служат тие?

Мапите за концепти обично се користат за графички прикажување на знаењето што го стекнуваме. Во идејна карта Она што ќе го сториме е да ги поставиме сите важни концепти на една тема и да ги придружиме заедно, односно, ќе направиме мрежа на концепти. Во мрежата, јазлите ги претставуваат концептите, а врските ги претставуваат односите помеѓу тие концепти.

Се вели дека со овие концептни мапи се постигнува значајно и активно учење на предметот што треба да се изучува бидејќи тоа го принудува студентот да меѓусебно поврзани овие концепти што ги стекнувате додека проучувате тема.

Додека се прави оваа мапа, концептите не само што се меморираат како во случај на резимеа или дијаграми, туку и потрагата по овие интеракции помеѓу концептите ви помага да го асимилирате проученото и полесно да го запомните.

Затоа, на прашањето дали се можни мапи за концепти при асимилирање и учење на концепти? Да дефинитивно.

Поврзана статија:
Мапите за концепти ви помагаат да студирате подобро

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Сантијаго Церон Лопез dijo

  Одлично објаснување за cmaps, само што го запознав и го користев, но со образложението што го добив стана појасно за што служат и за што служат.
  Joseозе Серон