Кариера за топографија

Геодетската кариера

Сигурно во некоја прилика сте чуле за потребата да се имаат критериумите на а геодет вистина? И иако не ви звучеше чудно, можеби се прашувавте која е нејзината функција ... добро, ќе објасниме малку за овој интересен професионален специјалитет, како можете да го студирате во Шпанија и тоа или оние други науки дека е директно поврзано со.

Терминот топографија Тој е од грчко потекло, тој пак е составен од два збора: „топо“ (место) и „графикони“ (цртеж / претстава). Ова може да ни даде општа идеја за главната цел на оваа професија, што се однесува на фактот за правење графички претстави на некое место, во овој случај на површината на земјата. Кажа репрезентациите се прават врз основа на различни операции за пресметување кои даваат исклучително точни резултати. Работата на мерење, пресметки и претставување на овие на мапа или топографска скица е она што е познато како топографско истражување.

Додека топографија може да покрие мали ленти или проширувања на земјиштето, преку рамни претстави, Геодезија (друга наука што е вклучена во Топографијата) опфаќа поголема репрезентативна скала и во поголема мера. На геодет користи разни инструменти за мерење на координати и димензии на површината на земјата (компас, теодолит, километража, ...) како и специфичен и прецизен софтвер за изработка на топографски план или мапа.

Нивната работа е од суштинско значење во зграда, бидејќи може да подготви веродостојни студии и точно да ги утврди деталите за теренот, како што е нерамномерноста, на пример, што ја означува соодветноста на извршувањето на работите. Неговата работа се базира на математички пресметки (структури, количини, многуаголници ...), така што користи различни гранки на оваа наука како на пр алгебра О тригонометрија. Техниките што се користат за мерење на координатите се опфатени во познатата како фотограметрија.

Во Шпанија постои Техничко инженерство во топографија, времетраење од 3 години, и можност за последователно завршување на втор циклус, во Геодезија, две години, за да може да се добие А. Високо образование по инженерство. Областа на професионално занимање Се размислува во рамките на консултантски услуги, во јавни организми и приватни компании на градежништвото, на рударско-земјоделскиот или шумарскиот сектор, на електричниот сектор, итн.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.